Premier zapowiada "setki mln zł na rozbudowę sieci gazowej"

Polska
Premier zapowiada "setki mln zł na rozbudowę sieci gazowej"
PAP/Marcin Bielecki
- Ten program ma doprowadzić do tego, że w ciągu dwóch-trzech lat blisko 90 proc. kraju będzie zgazyfikowana – podkreślał Morawiecki.

W Polskim Ładzie z budżetu państwa kilkaset milionów złotych trafi na rozbudowę krajowej sieci gazyfikacji - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na stacji regazyfikacji gazu LNG w Tychowie (Zachodniopomorskie).

- Na ten program (gazyfikacji kraju) także w ramach Polskiego Ładu przeznaczymy dodatkowe setki milionów złotych, aby kolejne setki miejsc takich jak to tutaj w Tychowie mogły pojawiać się na mapie Polski - powiedział Morawiecki.

 

ZOBACZ: Zakończyło się układanie rur pierwszej nitki Nord Stream 2. "Gaz będzie bardziej ekologiczny"

 

- Ten program ma doprowadzić do tego, że w ciągu dwóch-trzech lat blisko 90 proc. kraju będzie zgazyfikowana – podkreślał Morawiecki.

 

Jak kontynuował, "coś, co do niedawna wydawało się zupełnie niemożliwe, dziś staje się rzeczywistością dzięki takim projektom gazyfikacji wyspowej, jak ten widoczny za moimi plecami. To możliwość budowy specjalnej stacji, od której rozchodzą się potem gazociągi do lokalnych odbiorców. Projektu, który jest dużo bardziej opłacalny na terenie niektórych gmin i powiatów tam, gdzie bardzo trudno dociągnąć gazociągi" – dodał.

Dbałość o Pomorze

Według premiera gazyfikacja wyspowa to wyraz szczególnej dbałości o Środkowe Pomorze.

 

ZOBACZ: Nowa umowa jak oszustwo. Rachunki za gaz wzrosły dwukrotnie

 

Morawiecki zauważył, że dzięki "naszej szczególnej dbałości o Środkowe Pomorze", w Koszalinie znajdują się regionalne przedstawicielstwa np. KOWR czy Polskiej Spółki Gazownictwa. Według premiera dzięki temu na miejscu są eksperci, którzy zajmują się gazyfikacją, co zwiększa atrakcyjność regionu.

 

- Do końca bieżącego roku grupa kapitałowa PGNiG planuje posiadać ponad 80 stacji regazyfikacyjnych na obszarze Polski - zapowiedział prezes PGNiG Paweł Majewski.

Terminal im. Lecha Kaczyńskiego

- Zupełnie niedaleko stąd, (...) w Świnoujściu, znajduje się terminal LNG imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tam się zaczyna bezpieczeństwo energetyczne Polski. To tam docierają dostawy LNG - powiedział Majewski.

 

Przypomniał, że od pięciu lat skroplony gaz ziemny, czyli LNG, dociera poprzez ten terminal do Polski. Dodał, że w przyszłym tygodniu będzie 130 dostawa.

 

- Większość z tego gazu po regazyfikacji trafia bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej. Spora jego część - również poprzez autocysterny bezpośrednio załadowywana z terminalu - trafia do takich stacji regazyfikacyjnych, jak ta, przed którą stoimy - mówił szef PGNiG.

Stacje regazyfikacyjne

W jego ocenie dzięki temu miejscowości takie jak Tychowo "mogą pozwolić sobie na to, żeby stać się zielonymi, błękitnymi bardziej, plamami na mapie Polski".

 

- Do końca bieżącego roku grupa kapitałowa PGNiG planuje posiadać ponad 80 takich stacji regazyfikacyjnych na terenie Polski. To jest istotny krok w stronę gospodarki energetyki niskoemisyjnej, a co za tym idzie, także zeroemisyjnej - powiedział Majewski.

 

Właścicielem stacji regazyfikacji gazu LNG w Tychowie jest Polska Spółka Gazownictwa należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG. Polska Spółka Gazownictwa to największy podmiot na rynku dystrybucji gazu w Polsce i największy Operator Systemu Dystrybucyjnego gazu w Europie.

 

Spółka eksploatuje sieć gazową o długości ponad 195 tys. km, co stanowi 97 proc. sieci dystrybucyjnej gazu w Polsce, poprzez którą dostarcza rocznie ponad 11,5 mld m sześc. paliwa gazowego do około 7,2 mln klientów.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie