Zakończyło się układanie rur pierwszej nitki Nord Stream 2. "Gaz będzie bardziej ekologiczny"

Biznes
Zakończyło się układanie rur pierwszej nitki Nord Stream 2. "Gaz będzie bardziej ekologiczny"
AP
Putin zapewnił, że koncern Gazprom jest gotowy do zapełnienia surowcem gazociągu Nord Stream 2.

W piątek zakończyło się układanie rur pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2; trwają prace przy drugiej nitce magistrali - poinformował w piątek prezydent Rosji Władimir Putin, występując na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu. - Rosyjski gaz dostarczany gazociągiem NS2 będzie bardziej ekologiczny, "czystszy", tańszy i pewniejszy - zapewnił.

Putin zapewnił, że koncern Gazprom jest gotowy do zapełnienia surowcem gazociągu Nord Stream 2. - Z przyjemnością mogę powiedzieć, że dziś, zaledwie dwie i pół godziny temu, zakończyliśmy układanie rur dla pierwszego odcinka Nord Stream 2, a prace nad drugim odcinkiem posuwają się naprzód - powiedział, cytowany przez "Russia Today".

 

ZOBACZ: Gazprom: Nord Stream 2 będzie ukończony w tym roku

 

- Gazociąg, w tym odcinek podmorski, został już ukończony – dodał prezydent. - Są dwa odcinki, ze strony niemieckiej i strony rosyjskiej – trzeba je spawać – i wtedy będzie gotowy - poinformował.

 

Szef państwa dodał, że Rosja jest gotowa rozważyć kolejne podobne projekty w całej Europie. - Chcemy dalej realizować takie zaawansowane technologicznie projekty z naszymi europejskimi partnerami i partnerami z innych krajów - zadeklarował Putin.

 

- Zakładamy, że dostawy do UE będą rosły w ciągu następnej dekady, więc "jest możliwość zapełniania" rurociągów Ukrainy także w przyszłości; Rosja tego chce - mówił Putin na forum gospodarczym w Petersburgu. 

Ukraina płaci znacznie więcej niż Białoruś

Przekonywał, że należy "nawiązywać normalne relacje gospodarcze" i że Rosja jest do tego gotowa. Podkreślał, że Ukraina płaci w tej chwili znacznie więcej za gaz niż np. Białoruś, która sprowadza gaz z Rosji.

 

Rosyjski prezydent przekonywał, że Nord Stream 2 jest projektem "czysto komercyjnym", bowiem trasa z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego jest krótsza i tańsza niż przez kraje europejskie. Jego zdaniem ta trasa przesyłu gazu nie tworzy "zagrożeń politycznych" i sprawia, że odbiorca końcowy otrzymuje tańszy surowiec.

 

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak mówił 3 czerwca, że do ukończenia całego projektu niezbędne jest jeszcze ułożenie około 100 km gazociągu. Dwie rosyjskie jednostki morskie - Akademik Czerski i Fortuna - prowadzą teraz prace nad układaniem rur po dnie Bałtyku.

Sprzeciw wobec budowy

Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się m.in. Stany Zjednoczone, ale pod koniec maja zdecydowały o odstąpieniu od sankcji wobec budującej ten rurociąg spółki. Projekt rosyjsko-niemieckiego gazociągu przez Morze Bałtyckie do Niemiec jest w dużej mierze ukończony.

 

Według spółki prowadzącej inwestycję na wodach niemieckich należy jeszcze położyć 30 kilometrów rurociągu, a na wodach duńskich brakuje jeszcze 120 kilometrów. Gazociąg ma transportować 55 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

 

Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się również Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Krytycy Nord Stream 2 powtarzają m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską

Projekt gospodarczy

Rząd Niemiec z kolei wielokrotnie podkreślał, że Nord Stream 2 jest projektem gospodarczym.

 

ZOBACZ: USA. Media: Joe Biden dostał pieniądze od rosyjskiego lobbysty Nord Stream 2

 

Takie stanowisko zajmuje również premier rządu Meklemburgii-Pomorza Zachodniego, która także nie chce dopatrywać się związku między wydarzeniami wokół Nawalnego a budową gazociągu - pisze NDR.

 

Nord Stream 2 składa się z dwóch nitek, z których każda ma około 1230 km długości. Gazociąg, który ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie z Rosji do Niemiec, jest już prawie ukończony.

 

Według spółki Nord Stream 2 AG, 95 proc. rurociągu zostało już ułożone.

rsr/grz / PAP / Russia Today
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie