Luzowanie obostrzeń. Opublikowano rozporządzenia

Polska
Luzowanie obostrzeń. Opublikowano rozporządzenia
Polsat News
Od 13 czerwca w kościołach nie więcej osób niż stanowi 50 proc. obłożenia świątyni

W zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych w obiektach kultu religijnego od 13 czerwca może znajdować się nie więcej uczestników niż stanowi 50 proc. obłożenia budynku. Od 26 czerwca do 31 sierpnia – 75 proc. obłożenia – wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Rady Ministrów.

Podtrzymano także nakaz zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

 

Rozporządzenie jest realizacją zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dotyczących m.in. odmrażania gospodarki i luzowanie obostrzeń.

Pierwsze luzowanie obostrzeń od 13 czerwca

Wskazano, że od 13 czerwca 2021 r. do 25 czerwca 2021 r. "zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się: w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 50 proc. obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego".

 

ZOBACZ: Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 11 czerwca

 

Z tego limitu wyłączone pozostają osoby sprawujące kult religijny i zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy osoby dokonujące pochówku.

 

Nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje uczestników zgromadzenie poza osobami sprawującymi kult religijny

 

Zaznaczono, że uczestnicy uroczystości organizowanych na powietrzu "powinni przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i obowiązuje ich nakaz zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny".

Kolejne luzowanie obostrzeń od 26 czerwca

Rozporządzenie wskazuje, że od 26 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m i nie więcej uczestników niż 75 proc. obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego.

 

ZOBACZ: Francuzi nie chcą się szczepić AstraZeneką. Władze planują eksport do Afryki

 

W limity te nie wchodzą osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochówku, zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy. Podobnie jak to był wcześniej uczestnicy są zobowiązani do zakrywania ust i nosa. "Wyłączone są z tego jedynie osoby sprawujące kult religijny" – czytamy w dokumencie.

 

Uczestników zgromadzeń religijnych na powietrzu nadal obowiązuje obowiązek zachowania "odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie".

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Nowe limity w hotelach

Od 26 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. jest dopuszczalne prowadzenie działalności przez m.in. siłownie, kluby i centra fitness pod warunkiem, że liczba uczestników nie przekroczy 1 osoby na 10 m2. Również w tym terminie będą mogły działać dyskoteki i kluby nocne pod warunkiem, że w pomieszczeniu, w którym prowadzona jest tego rodzaju działalność, przebywa jednocześnie nie więcej niż 150 osób.

 

Z kolei kasyna oraz salony gier hazardowych na automatach będą mogły działać od 26 czerwca, jeżeli na jedną osobę nie przypadnie mniej niż 10 m2 powierzchni. Zaznaczono też, że obsługa oraz klienci muszą mieć zasłonięte nos i usta.

 

ZOBACZ: Martwe prawo ws. weryfikacji szczepień? "Informacje medyczne to dane wrażliwe"

 

Rozporządzenie zwiększa również pulę udostępnionych gościom pokoi w obiektach hotelowych i pensjonatach: od 26 czerwca przedsiębiorca będzie mógł wynająć 75 proc. pokoi, podczas gdy obecnie jest to 50 proc. Do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12 roku życia a także osoby w pełni zaszczepione.

 

Jeżeli chodzi o działalność gastronomiczną, to rozporządzenie przewiduje, że od 26 czerwca jest ona dopuszczalna, pod warunkiem, że "klienci będą zajmowali nie więcej niż 75 proc. liczby miejsc w ogródku gastronomicznym, lokalu lub wydzielonej strefie gastronomicznej i odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m licząc od powierzchni stolika”.

 

Również od 26 czerwca 2021 r. dopuszcza się prowadzenie działalności przez podmioty organizujące m.in targi, imprezy promocyjne, wystawy, kongresy czy konferencje. Organizatorzy muszą jednak przestrzegać limitu, zakładającego, że na 1 osobę przypada nie mniej niż 10 m2 powierzchni pomieszczenia.

Spontaniczne zgromadzenia

Od 26 czerwca będzie dozwolone organizowanie lub udział w zgromadzeniach, także tych spontanicznych, z zastrzeżeniem, że maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150.

 

Do 31 sierpnia uczestnicy zgromadzenia są obowiązani do zachowania odległości co najmniej 1,5 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa, chyba że zgromadzenie odbywa się na otwartym powietrzu.

 

Już wcześniej na stronach rządowych komunikowano, że limity te nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19.

 

ZOBACZ: Ukraina. Wyniosła wirusy z laboratorium. "Trzymała je w lodówce"

 

W rozporządzeniu zapisano też, że od 26 czerwca do 31 sierpnia br. "w przypadku gdy przemieszczanie się następuje pieszo – jednocześnie mogą się poruszać osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie" chyba że zachowanie tej odległości nie jest możliwe ze względu na opiekę nad dzieckiem do 13. roku życia lub osobą niepełnosprawną. Zasada ta nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

 

W ramach łagodzenia obostrzeń rząd informował też, że od 26 czerwca "przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu". "Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia" - przekazywano.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie