Merkel zapowiada trzecią dawkę. "Szczepienia odświeżające"

Świat
Merkel zapowiada trzecią dawkę. "Szczepienia odświeżające"
PAP/EPA/CHRISTIAN MARQUARDT / POOL
Niemiecka kanclerz sprecyzowała, że obecnie około 2,5 proc. pozytywnych przypadków koronawirusa w Niemczech jest powiązanych z wariantem Delta.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że jesienią przeprowadzone zostaną "szczepienia odświeżające" przeciwko Covid-19 dla osób starszych, które jako pierwsze otrzymały szczepionkę na koronawirusa.

Szefowa rządu podkreśliła także, że jest zadowolona z "niezwykle pomyślnego" rozwoju sytuacji, czyli szybko spadającej liczby nowych zakażeń koronawirusem. Jej zdaniem to oznacza, że opłaciły się wysiłki rządu podjęte w ostatnich miesiącach.

 

ZOBACZ: Zbyt mało szczepień w Europie? "Nie wystarczy, by zapobiec nawrotowi"

 

- Rozwój sytuacji pod względem liczb jest bardzo satysfakcjonujący – oceniła Merkel po spotkaniu z przywódcami 16 krajów związkowych Niemiec.

 

Ostrzegła jednak, że pandemia jeszcze się nie zakończyła. "Nie możemy zapominać, że koronawirus nie zniknął, a teraz najbardziej martwi nas tak zwany wariant Delta (zwany wcześniej indyjskim - PAP, który rozprzestrzenił się w Wielkiej Brytanii" – dodała. Wyjaśniła przy tym, że w związku z pojawieniem się tego wariantu uzasadnione nadal są ograniczenia w podróżach, nałożone na Wielką Brytanię i Indie.

Wyścig z Delta

Niemiecka kanclerz sprecyzowała, że obecnie około 2,5 proc. pozytywnych przypadków koronawirusa w Niemczech jest powiązanych z wariantem Delta. Zaznaczyła, że trwająca akcja szczepień to teraz przede wszystkim wyścig z tym nowym szczepem.

 

ZOBACZ: Delta odpowiada za 91 proc. nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii

 

Merkel wyraziła także zadowolenie, iż po powolnym początku tempo szczepień w Niemczech wzrosło, przy czym około 47 proc. populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę, a 24 proc. osób zostało w pełni zaszczepionych.

 

- Mamy przed sobą lato, które daje wiele możliwości, ale nie możemy być beztroscy, musimy bardzo uważnie przyglądać się sytuacji – podsumowała.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie