Czechy. Mieszkańcy i obcokrajowcy bez ubezpieczenia mogą szczepić się przeciwko COVID-19

Świat
Czechy. Mieszkańcy i obcokrajowcy bez ubezpieczenia mogą szczepić się przeciwko COVID-19
Pixabay/ spencerbdavis1
Osoby nieubezpieczone w Czechach będą musiały zapłacić za szczepionkę około 34 euro.

Obcokrajowcy i Czesi bez ubezpieczenia zdrowotnego mogą od piątku rejestrować się na szczepienia przeciwko Covid-19. System rezerwacji ma wskazać cudzoziemcom miejsca szczepień, w których personel zna języki obce.

Osoby nieubezpieczone w Czechach będą musiały zapłacić za szczepionkę około 34 euro. W całym kraju uruchomiono 21 placówek zajmujących się podawaniem preparatu dla tej kategorii osób. W Pradze utworzono 6 takich miejsc. Terminy szczepień mają zostać wyznaczone od razu, ale samo szczepienie ma się rozpocząć od połowy miesiąca.

Cudzoziemcy nie mogli się rejestrować

W Czechach brak jest statystyk wskazujących, ilu mieszka tu nieubezpieczonych obcokrajowców. Z danych ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, że na końcu pierwszego kwartału 2021 r. było to 656,3 tys. cudzoziemców, z czego 344,3 tys. miało zezwolenie na pobyt czasowy, a reszta na stałe. Nie wszyscy mają pełne ubezpieczenie zdrowotne. Część pracowników międzynarodowych korporacji jest objęta opieką medyczną w prywatnych gabinetach, a szczepionki przeciwko COVID-19 sprowadza i dystrybuuje oraz zapewnia szczepienia jedynie państwo.

 

ZOBACZ: U dzieci COVID-19 powoduje więcej powikłań niż grypa, choć śmiertelność jest niska

 

Cudzoziemcy korzystający z państwowego systemu ubezpieczeń mogą się szczepić za pośrednictwem lekarzy pierwszego kontaktu. Nie mogli rejestrować się w centralnym systemie, który wykorzystuje czeski odpowiednik numeru PESEL, którego obcokrajowcy mieszkający i pracujący w Czechach nie posiadają.

aml
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie