COVID-19 co roku? "Kontrola poprzez kolejne szczepionki"

Świat
COVID-19 co roku? "Kontrola poprzez kolejne szczepionki"
PAP/EPA/HOTLI SIMANJUNTAK
Ekspert uważa, że pandemia może się powtarzać przez kilka lat, ale może być utrzymana pod kontrolą poprzez stosowanie kolejnych szczepionek.

Według wiodącego niemieckiego wirusologa Christiana Drostena pandemia Covid-19 prawdopodobnie jesienią lub zimą stanie się epidemią mogącą się powtarzać co roku, ale będzie ona kontrolowana przez szczepionki.

Drosten, szef oddziału wirusologii w berlińskim szpitalu uniwersyteckim Charite, uważa, że liczba przypadków koronawirusa będzie po lecie rosła, lecz choroba znajdzie się pod kontrolą.

 

ZOBACZ: USA i UE chcą wyjaśnić kwestię pochodzenia koronawirusa

 

Chociaż wzrost ten prawdopodobnie zostałby określony jako "czwarta fala pandemii", najprawdopodobniej oznaczałby początek "nowej, endemicznej fazy" lub "epidemii sezonowej", która będzie się powtarzać przez kilka lat, ale może być utrzymana pod kontrolą poprzez stosowanie kolejnych szczepionek.

"Faza przejściowa"

Drosten, który jest czołowym doradcą rządowym w sprawie polityki zdrowia publicznego w czasie pandemii, powiedział, że pomimo jasnych wskazań, że koronawirus znajduje się pod stale rosnącą kontrolą, istnieje niebezpieczeństwo, że sytuacja może pogarszać się przez ludzi, którzy nie poddali się drugiemu szczepieniu lub wierzą, że szczepionki nie są już potrzebne.

 

ZOBACZ: Loterie szczepień w Hongkongu. Mieszkanie, samochód Tesla i złoto do wygrania

 

- Obecnie jesteśmy w fazie przejściowej - powiedział Drosten niemieckiej radiostacji NDR. - Kolejnym zadaniem, które musimy wziąć na celownik, jest to, aby 80 procent dorosłego społeczeństwa w pełni się zaszczepiło - dodał.

 

Spodziewa się, że cel ten zostanie osiągnięty pod koniec sierpnia lub w połowie września. Obecnie 23 procent dorosłej populacji w Niemczech zostało całkowicie zaszczepionych, a 47 procent otrzymało jedną dawkę szczepionki.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie