Rząd uzna rosyjskie szczepionki? "Polska nie chce zostać jedyna"

Polska
Rząd uzna rosyjskie szczepionki? "Polska nie chce zostać jedyna"
PAP/EPA/JAKUB GAVLAK
Premier zaznaczył, że jeśli chodzi o szczepionki, to Polska stosuje zasadę akceptacji i uznania szczepionek uznanych przez EMA.

Polska stosuje zasadę akceptacji i uznania szczepionek uznanych przez Europejską Agencję Leków (EMA) - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, pytany o to, czy Polska uzna stosowanie rosyjskiej szczepionki Sputnik.

Premier Morawiecki pytany był na wspólnej konferencji prasowej z premierem Słowacji Eduardem Hegerem, o to czy Polska będzie uznawać szczepionkę Sputnik w ramach certyfikatów covidowych oraz jak to będzie wyglądało w przypadku Słowaków zaszczepionych tą szczepionką, którzy chcieliby przyjechać do Polski.

 

ZOBACZ: Niemieccy turyści w Rosji. "Tak bardzo chcieli się zaszczepić Sputnikiem V"

 

- W Polsce teraz rozpoczyna się ta dyskusja, która jest już bardziej zaawansowana właściwie w większości krajów europejskich, dotycząca certyfikacji i wzajemnej certyfikacji szczepień - powiedział szef polskiego rządu.

 

Zwrócił uwagę, że wiele krajów w Europie stosuje coś w rodzaju wzajemnie uznawanych certyfikatów, "które umożliwiają przemieszczanie się z kraju do kraju bez konieczności poddawania się kwarantannie bądź wykonywania testów".

"Dyskusja w krótkim czasie"

- I my tę dyskusję społeczną chcemy także przeprowadzić w krótkim czasie, ponieważ może się tak zdarzyć, że praktycznie cała Europa uzna wzajemne certyfikaty i Polska nie może też zostać jedyna na tym polu, i nie chce zostać jedyna - powiedział Morawiecki.

 

ZOBACZ: Portugalia ma produkować rosyjską szczepionkę Sputnik. Ma pomóc opanować epidemię COVID-19

 

Zaznaczył, że jeśli chodzi o szczepionki, to Polska stosuje zasadę akceptacji i uznania szczepionek uznanych przez Europejską Agencję Leków.

 

- Więc te szczepionki, które tam zostały uznane, i stosowane są w Polsce, będą uznawane, to są głównie szczepionki firmy AstraZeneca, Pfizer BioNTech i Moderna. I wszelkie te, które są lub zostaną zaakceptowane przez Europejską Agencję Leków - powiedział premier.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie