Szrot: byłoby bardzo niedobrze dla Polski gdyby jedność Zjednoczonej Prawicy została naruszona

Polska
Szrot: byłoby bardzo niedobrze dla Polski gdyby jedność Zjednoczonej Prawicy została naruszona
Polsat News
Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP, w programie "Graffiti"

- Będzie bardzo wiele okazji do spotkania się z Joe Bidenem (Andrzeja Dudy - red.) - powiedział w programie "Graffiti" Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP. Szrot pytany o spory w obozie rządzącym odpowiedział: - Gdyby jedność Zjednoczonej Prawicy została naruszona, gdyby mogło dojść w ten sposób do upadku rządu i nowych wyborów. To nie jest sytuacja korzystna dla Polski.

Joe Biden przyleci do Europy na szczyt G7 i NATO. Szef gabinetu prezydenta był pytany o to czy wówczas dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem? - Do rozmów podejdziemy z pełną otwartością - zaznaczył Paweł Szrot, szef gabinetu Andrzeja Dudy. 

Duda spotka się z Bidenem

- Na pewno się spotka. Jest to bardzo ważny szczyt NATO w Brukseli, zaczyna się już 14. czerwca, agenda jest bardzo rozbudowana, obejmuje kwestie współpracy transatlantyckiej, relacji z Rosją, z Chinami. Okazji do tego spotkania będzie wiele i jestem przekonany, że do tego spotkania dojdzie - powiedział w "Graffiti" Paweł Szrot. Przyznał, że USA są naszym sojusznikiem, nawet jeśli nie rozumiemy ich niektórych deklaracji, np. ws. Nord Stream 2, która według szefa gabinetu prezydenta RP była zaskakująca. 

 

ZOBACZ: Biden: nie szukamy konfliktu z Rosją, ale zareagujemy zdecydowanie na szkodliwe działania

 

W programie "Graffiti" Paweł Szrot odniósł się do tematu Białorusi. - Andrzej Duda popiera demokratyczne aspiracje społeczeństwa białoruskiego - zaznaczył. - Udział prezydenta Andrzeja Dudy w sprowadzeniu do Polski trzech opozycjonistek był istotny.

 

WIDEO: Paweł Szrot w "Graffiti"

 

W odniesieniu do marszałka Terleckiego szef gabinetu prezydenta stwierdził, że Ryszard Terlecki jest przewodniczącym partyjnym i jest progres w stosunku jego deklaracji. - Jest pewien progres w stosunku do deklaracji sprzed tygodnia, myślę że Ryszard Terlecki doprecyzował swoje stanowisko i wszystko wyjaśnił - zauważył Paweł Szrot.

"Na miejscu Czech bym negocjował"

TSUE podjęło decyzję, że trzeba zamknąć kopalnię Turów ze względu na zły wpływ na środowisko i poziom wód gruntowych w Czechach. Strona Polska podjęła negocjację z naszym sąsiadem, bo nie zgadza się z tą decyzją - Jesteśmy zaskoczeni orzeczeniem TSUE ws. Turowa. Trybunał pośrednio przyznaje się do świadomości powagi skutków swojej własnej decyzji, to absurd - powiedział Szrot.

 

ZOBACZ: Kopalnia Turów. Arkadiusz Mularczyk: mam zaufanie do rządu i premiera, padły deklaracje


Negocjacje były bardzo dawno temu. Rząd i kopalnia działały, by skonsumować pewne oczekiwania strony czeskiej - powiedział w "Graffiti" szef gabinetu Andrzeja Dudy. Negocjacje prowadzi rząd, prezydent może je wspierać w kontaktach oficjalnych bądź nieoficjalnych. Gdybym był na miejscu rządu Czeskiego i miał w ręku orzeczenie trybunału to jeszcze bym chciał po negocjować. Prezydent popiera stanowisko rządu o niezamykaniu kopalni - dodał.

Szrot jest optymistą

Oprócz sprawy zamknięcia kopalni w Turowie, cofnięto także zgodę na Baltic Pipe. Oznacza to, ze kwestia bezpieczeństwa energetycznego Polski stanęła pod dużym znakiem zapytania, ale Paweł Szrot nie traci wiary, że sprawy zakończą się pozytywnie dla naszego kraju.

 

ZOBACZ: Przydacz: dokończenie Baltic Pipe leży w interesie całej Europy środkowej

 

- Muszę być optymistą, bo to są sprawy ważne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Pan prezydent i rząd będą prowadzić rozmowy w tej sprawie - zapewnił.

"Prezydent nie jest decyzyjny w sprawie RPO"

Na Rzecznika Praw Obywatelskich są dwie kandydatury. Na tę posadę startuje Lidia Staroń oraz Marcin Wiącek. - Prezydenta interesuje to, żeby Sejm i Senat wybrały dobrego RPO. Zaczekajmy, aż któryś z kandydatów na RPO "wyjdzie z Sejmu" zostanie zatwierdzony, prezydent nie jest w tej sprawie decyzyjny - podkreślił Paweł Szrot w programie "Graffiti"

Dojdzie do przyspieszonych wyborów?

Między prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim a Zbigniewem Ziobro i Jarosławem Gowinem narastają spory. Może nawet dojść do tego, że koalicja Zjednoczonej Prawicy zostanie rozbita. - Pana prezydenta interesuje trwałość i spójność zjednoczonej prawicy, a w jakim kształcie, to już jest kwestia polityków, którzy za nią odpowiadają. Byłoby bardzo niedobrze dla polski gdyby jedność prawicy została naruszona - zaapelował Paweł Szrot.

 

ZOBACZ: Zjednoczona Prawica na czele, Polska 2050 Szymona Hołowni przed KO. Najnowszy sondaż

 

- Byłoby bardzo niedobrze dla Polski, gdyby miało dojść do przyspieszonych wyborów. Ale pracując od 2002 roku w polityce nie takie napięcia widziałem, które się dało wyprostować - dodał.

Sędziowie pokoju

Paweł Szrot powiedział w programie "Graffiti", że reforma sądownictwa nie jest jeszcze zakończona, a Andrzej Duda aktywnie w niej uczestniczy. Jedną z reform, której projekt ustawy będzie na jesieni, są sędziowie pokoju, którzy mieliby zapobiec wydłużaniu się postępowań karnych. - Praca nad ustawą o sędziach pokoju na pewno przyspieszy procesowanie. Pan Prezydent zawsze będzie popierał dobre zmiany związane z sądownictwem - powiedział Szrot.

Wybory w Rzeszowie i Polski Ład

Czy wybory w Rzeszowie są ważne dla Andrzeja Dudy? - Prezydentowi zależy, żeby Rzeszów miał dobrego gospodarza, dobrego prezydenta. Andrzej Duda nie ma faworyta w wyborach - przekazał Paweł Szrot. - To będzie suwerenna decyzja mieszkańców Rzeszowa - dodał.

 

ZOBACZ: Polski Ład a rodziny. "Silna inwestycja w przyszłość"

 

Polski Ład zakłada podwyższenie obciążeń dla najlepiej zarabiających. Czy prezydent Andrzej Duda miał jakikolwiek wpływ na wygląd programu? - Polski Ład był przedstawiany prezydentowi kilkukrotnie. Większa część jego postulatów została uwzględniona. Prezydent z doradcami będą analizować założenia podatkowe, ale większych problemów z ostateczną decyzją nie będzie - poinformował Paweł Szrot.

 

Pozostałe programy "Graffiti" znajdziesz tutaj.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie