Rząd rezygnuje ze szczepionek AstraZeneki? Prezes RARS dementuje. "To nadinterpretacja"

Polska
Rząd rezygnuje ze szczepionek AstraZeneki? Prezes RARS dementuje. "To nadinterpretacja"
EPA/Bagus Indahono

"Nie będzie już podawania pierwszej dawki szczepionki AstraZeneki. Będzie ona dostępna już tylko dla osób czekających na drugą dawkę" - podała wyborcza.pl. Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zdementował te informacje w rozmowie z portalem polsatnews.pl. - To nadinterpretacja - ocenił. Zapewnił, że szczepienia - zarówno pierwszą jak i drugą dawką - będą w Polsce kontynuowane.

"Z powodu nieprzewidywalności i nieregularności dostaw do Polski preparatu firmy AstraZeneca szczepienia pierwszą dawką wyżej wymienionym preparatem zostały wstrzymane. Obecnie wszystkie dostawy tego preparatu są przeznaczane na zabezpieczenie drugiej dawki" – czytamy w mailu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do redakcji "Wyborczej". 

"Szczepienia będą kontynuowane"

- Informacja o wstrzymaniu szczepień szczepionką firmy AstraZeneca to nadinterpretacja (maila do redakcji - red.) - ocenił w rozmowie z portalem polsatnews.pl prezes RARS Michał Kuczmierowski. Jednocześnie przyznał, że występują problemy z regularnymi dostawami preparatu AstraZeneca do Polski, ale zapewnił, że szczepienia - zarówno pierwszą jak i drugą dawką - będą w Polsce kontynuowane. 

 

- Nieregularność i nieprzewidywalność dostaw szczepionek przez firmę AstraZeneca skłoniła nas do tego, by czasowo z bieżących dostaw do Polski obsługiwać priorytetowo osoby, które czekają na podanie drugiej dawki. Zabezpieczamy się w ten sposób, ponieważ jednym z naszych priorytetów jest bezpieczeństwo osób zaszczepionych – zgodnie z wymogami producentów – dodał w rozmowie z PAP prezes RARS. Zadeklarował, że nie ma jednak problemu, aby osoby, które chciałyby się zaszczepić pierwszą dawką AstryZeneki, to zrobiły.

 

- W punktach szczepień są jeszcze pewne zapasy szczepionek tej firmy i każdy, kto będzie chciał, ma możliwość zapisania się na szczepienie AstrąZeneką – podkreślił Kuczmierowski.

Oświadczenie RARS

W środę wieczorem Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wydała oświadczenie. "Dementujemy doniesienia o rezygnacji ze szczepień preparatem AstraZeneca" - napisano na Twitterze RARS: 

 

 

W środę przed południem podano, że w Polsce wykonano 22 mln 737 tys. 88 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych – dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionkę od Johnson & Johnson – jest 8 mln 621 tys. 29 osób.

jo/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie