Nie będzie pomocy dla niemieckich linii? Sąd UE unieważnił decyzję KE

Świat
Nie będzie pomocy dla niemieckich linii? Sąd UE unieważnił decyzję KE
wikimedia/TJDarmstadt
W kwietniu 2020 r. RFN zgłosiła Komisji pomoc indywidualną na rzecz przewoźnika lotniczego Condor Flugdienst GmbH.

Sąd UE unieważnił w środę decyzję KE o zatwierdzeniu pomocy państwa przyznaną przez Niemcy na rzecz przewoźnika lotniczego Condor Flugdienst. Jednocześnie Sąd zawiesił skutki stwierdzenia nieważności ze względu na kontekst gospodarczy i społeczny naznaczony pandemią.

"Z powodu niewystarczającego uzasadnienia Sąd stwierdził nieważność decyzji Komisji zatwierdzającej pomoc państwa przyznaną przez Niemcy na rzecz przewoźnika lotniczego Condor Flugdienst. Jednakże ze względu na kontekst gospodarczy i społeczny naznaczony pandemią Covid-19 zawiesił on skutki stwierdzenia nieważności do czasu wydania przez Komisję nowej decyzji" - czytamy w oświadczeniu przesłanym przedstawicielom mediów.

 

ZOBACZ: Niemiecki Condor złożył pozew przeciwko Polskiej Grupie Lotniczej

 

W kwietniu 2020 r. RFN zgłosiła Komisji pomoc indywidualną na rzecz przewoźnika lotniczego Condor Flugdienst GmbH w postaci dwóch pożyczek w wysokości 550 mln euro, gwarantowanych przez państwo z preferencyjną stopą oprocentowania.

Zaskarżenie Ryanair

"Środek ten miał na celu zrekompensowanie Condorowi szkód poniesionych bezpośrednio w wyniku odwołania lub reorganizacji jego lotów w następstwie wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu w kontekście pandemii Covid-19" - przypomniał Sąd.

 

Decyzją z dnia 26 kwietnia 2020 r. Komisja Europejska uznała zgłoszoną pomoc za zgodną z rynkiem wewnętrznym UE. Zaskarżyły ją jednak do Sądu UE irlandzkie linie Ryanair.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie