Gowin: wychodzenie z pandemii szansą dla polskiej gospodarki

Polska
Gowin: wychodzenie z pandemii szansą dla polskiej gospodarki
fot. PAP/Radek Pietruszka
Szef MRPiT Jarosław Gowin

Wychodzenie z pandemii postrzegam jako szansę, którą polska gospodarka musi wykorzystać - powiedział na środowej konferencji prasowej wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin. Polski przemysł jest w dobrym punkcie wyjścia do działań, które zbudują jego konkurencyjność - dodał.

Jak powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii podczas konferencji poświęconej prezentacji programu nowa Polityka Przemysłowa Polski, przedsiębiorstwa przemysłowe dobrze poradziły sobie w trakcie kryzysu pandemicznego. - Szybko wróciliśmy do wartości produkcji z poprzednich lat. W tym trudnym okresie polski przemysł pokazał, że jest odporny i posiada duże zdolności adaptacyjne - wskazał Gowin.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 9 czerwca

 

Zaznaczył, że udział przemysłu w PKB jest stały od kilku lat, co przy dynamicznym rozwoju polskiej gospodarki jest dużym osiągnięciem.

"Pozycja startowa Polski jest bardzo dobra"

- Wychodzenie z pandemii postrzegam jako szansę, którą polska gospodarka musi wykorzystać. A pozycja startowa Polski jest bardzo dobra - ocenił szef MRPiT. Dodał, że dzisiaj "nasz silny przemysł jest na ustach wszystkich szefów państw i rządów UE".

 

Według Gowina to dobry punkt wyjścia do działań, które mają długofalowo zbudować siłę i konkurencyjność polskiego przemysłu. - Przekuliśmy postulaty i propozycje zgłaszane przez przemysł na pakiet instrumentów wsparcia. Jedne z nich mają charakter horyzontalny i dotyczą przekrojowo całego przemysłu, inne to elastyczne narzędzia wsparcia dostosowywane do poszczególnych branż - wskazał minister odnosząc się do nowej Polityki Przemysłowej Polski.

 

ZOBACZ: Kiedy skończy się pandemia? Dyrektor WHO podał warunek

 

Według MRPiT Polityka Przemysłowa Polski definiuje pięć osi rozwoju przemysłu w świecie postcovidowym. Są to cyfryzacja; Zielony Ład; bezpieczeństwo; lokalizacja; społeczeństwo wysokich kompetencji. - Wokół nich zaprojektowaliśmy program wsparcia przemysłu - powiedział Gowin. 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie