Charles Michel do Białorusinów: UE was nie zostawi

Świat
Charles Michel do Białorusinów: UE was nie zostawi
PAP/EPA/JULIEN WARNAND / POOL
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapewnił w środę w Parlamencie Europejskim, że Unia nie zostawi Białorusinów. Po raz kolejny skrytykował też zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku w celu aresztowania opozycyjnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza.

- Chciałbym się zwrócić do całego narodu białoruskiego, ze szczególnym uwzględnieniem tych obywateli, którzy walczą o wolność słowa i demokrację: Unia Europejska jest po waszej stronie i będziemy wspierać was tak, abyście mogli wybierać swoją drogę - zadeklarował Michel, przedstawiając europosłom sprawozdanie z unijnego szczytu, który odbył się 24-25 maja.

 

- Raman Pratasiewicz oraz wszyscy więźniowie polityczni, zwracam się do was: UE nie spocznie, dopóki nie zostaniecie uwolnieni. Apeluję też do pana prezydenta Łukaszenki. Musi pan jak najszybciej uwolnić pana Ramana Pratasiewicza, jest pan w pełni odpowiedzialny za jego zdrowie psychiczne i fizyczne - dodał Belg.

 

ZOBACZ: Skazane dziennikarki z Białorusi laureatkami nagrody specjalnej Axel-Springer-Preis

 

Po raz kolejny potępił również zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair z ponad 170 pasażerami na pokładzie, nazywając to działanie "porwaniem" i "piractwem".

Samolot zmuszony do lądowania

23 maja samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

 

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za "ekstremistyczny", oraz jego partnerkę Sofiję Sapiegę. Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem samolot dotarł do Wilna.

ac / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie