Skazane dziennikarki z Białorusi laureatkami nagrody specjalnej Axel-Springer-Preis

Świat
Skazane dziennikarki z Białorusi laureatkami nagrody specjalnej Axel-Springer-Preis
Biełsat TV

Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa uhonorowane przez jury Axel-Springer-Preis. Białoruskie dziennikarki otrzymały nagrodę specjalną im. George’a Weidenfelda. Kobiety od 15 listopada przebywają za kratami.

Nagroda przyznawana jest przez niemieckie wydawnictwo Axel-Springer od 1991 roku, zwycięzców wybiera Akademia Dziennikarska. Kategoria specjalna imienia wydawcy George’a Weidenfelda jest jedyną, którą mogą otrzymać zagraniczni dziennikarze i dziennikarki.

 

- Ryzykowały wszystkim, by pokazać światu, co dzieje się na Białorusi – powiedział podczas ceremonii wręczenia nagród członek jury Paul Ranzheimer. Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa współpracują z telewizją Biełsat.

Czego boi się dyktator

– Na waszym ostatnim zdjęciu, które widział świat, jesteście za kratami na sali sądowej. Zrobiłyście to, czego białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka, najpewniej boi się najbardziej: uśmiechałyście się pokazując znak Wiktorii. Sam byłem latem na Białorusi, prowadziłem reportaże o odważnych mińskich kobietach. Dla mnie, dla nas wszystkich, wy obie jesteście wielkim przykładem godnym naśladowania. W wieku 27 i 23 lat zostałyście wtrącone za kraty, niesprawiedliwie, bo władze się was boją - powiedział Paul Ranzheimer.

 

ZOBACZ: Dziennikarki Biełsatu skazane za "organizację zamieszek". Reakcja prezydenta Polski

 

W lutym tego roku sąd w Mińsku skazał młode dziennikarki na dwa lata pozbawienia wolności. Oskarżono je o zorganizowanie zamieszek. Kobiety zostały zatrzymane 15 listopada 2020 r., gdy relacjonowały na żywo pacyfikowanie przez OMON pokojowej akcji pamięci na tzw. Placu Zmian. Zeznania świadków nie dowodziły ich winy, jednak mimo to zostały one skazane na dwa lata kolonii karnej. Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji.

Zwalczają tych, którzy bronią wolności

– Wszystkich światowych dyktatorów łączy pragnienie ciemiężenia ludzi i niszczenia wolności słowa. Oni zwalczają tych, którzy bronią wolności. Wy, Kaciaryno i Dario, walczycie o wolność, walczycie o wolne dziennikarstwo, które wymaga niewiarygodnej odwagi. Każdego dnia, gdy prowadziłyście reportaże z ulic Białorusi, groziło wam aresztowanie. Ale mimo wszystko kroczyłyście do przodu. I nawet gdy sąd skazał was na dwa lata kolonii karnej, nie opuściła was odwaga i szczerość – podkreślił podczas przemówienia Paul Ranzheimer.

an/ sgo/Belsat
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie