Bartosz Bielenia krzyczał w PE. W obronie Białorusi

Polska
Bartosz Bielenia krzyczał w PE. W obronie Białorusi
twitter/Anna Efstathiou
Wystąpienie Bieleni miało miejsce w środę podczas ceremonii wręczenia nagrody Lux przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Aktor Bartosz Bielenia, odtwarzający główną rolę w filmie "Boże Ciało" Jana Komasy, nominowanym do nagrody Parlamentu Europejskiego Lux na jego forum powtórzył w środę okrzyk w obronie Białorusi za aktywistką Janą Szostak. Mówił o więźniach politycznych w tym kraju.

Wystąpienie Bieleni miało miejsce w środę podczas ceremonii wręczenia nagrody Lux przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego w siedzibie PE w Strasburgu.

 

ZOBACZ: Krzyk białoruskiej aktywistki. "Tylko to nam pozostaje"

 

Zwycięzcą tegorocznej edycji jest film "Kolektyw" rumuńskiego reżysera Alesandra Nanau. "Boże Ciało" było jednym z tegorocznych finalistów.

 

 

"Krzyk, potem następny jeszcze silniejszy i trzeci, niemal desperacki, wzniósł się podczas ceremonii" - relacjonuje agencja Ansa wystąpienie Bieleni, a za nią inne włoskie media.

Gest solidarności

Cytuje też słowa Bieleni: "Jestem Polakiem, a Polska jest na granicy Unii Europejskiej z Białorusią. A za tą granicą 30 500 osób było torturowanych, 476 trafiło do więzienia z powodu działalności politycznej, a 30 zostało zabitych tylko w 2020 roku".

 

ZOBACZ: Białoruś. Redaktor naczelna i dziennikarka TUT.by oskarżone o uchylanie się od płacenia podatków

 

Aktor wyjaśnił, że wszystko, co może zrobić, to oddać swój głos w geście solidarności Janie Szostak z Białorusi, która o godzinie 18 podnosi krzyk przed biurem przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Warszawie.

 

Przytoczył słowa Szostak o tym, że milczenie wokół Białorusi trwało o 27 lat za długo. Wyjaśnił, że to krzyk za wszystkich torturowanych, za każdą zgwałconą kobietę. - Niech żyje Białoruś - zakończył Bielenia wśród braw.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie