Dziennikarki Biełsatu skazane za "organizację zamieszek". Reakcja prezydenta Polski

Świat
Dziennikarki Biełsatu skazane za "organizację zamieszek". Reakcja prezydenta Polski
Białsat TV

Sąd w Mińsku skazał w czwartek dwie dziennikarki Biełsatu Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową na dwa lata pozbawienia wolności za "organizację zamieszek". Reporterki zostały ukarane za prowadzenie relacji online z mitingu. Ich proces uznano za polityczny.

Oprócz wymierzenia kary więzienia, sędzia Natalla Buhuk nakazała konfiskatę sprzętu technicznego, którego dziennikarki używały w pracy, a także zniszczenie ich osobistych notatników i innych przedmiotów.

 

ZOBACZ: Wielotysięczny marsz na Białorusi. Masowe zatrzymania, w tym dziennikarzy Biełsatu

 

Reporterki zatrzymano 15 listopada, kiedy prowadziły relację online z mitingu upamiętniającego pobitego na śmierć Ramana Bandarenkę.

 

To pierwszy na Białorusi proces i wyrok skazujący dla dziennikarzy w sprawie karnej, związanej z protestami przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich.

 

Reakcja prezydenta Dudy

 

"W związku ze skazaniem dziennikarek Biełsat Prezydent RP Andrzej Duda polecił polskim dyplomatom w Mińsku przekazanie stronie białoruskiej jego stanowczego sprzeciwu wobec represji przeciwko wolności słowa i prawom obywatelskim, wezwania do ich zaprzestania i amnestii" - napisał w czwartek na Twitterze Szczerski.

 

 

Jak podkreślił, "jednocześnie Polska wzywa wszystkich partnerów w Unii Europejskiej do solidarnej, konsekwentnej i zdecydowanej odpowiedzi na ten kolejny przejaw tłumienia podstawowych praw i wolności".

 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie