Chiny. Władze zatwierdziły szczepionkę przeciwko COVID-19 dla trzyletnich dzieci

Świat
Chiny. Władze zatwierdziły szczepionkę przeciwko COVID-19 dla trzyletnich dzieci
Pixabay/ neelam279
Chiny, to pierwszy kraj, który zezwolił na szczepienie tak młodych osób.

Władze Chin zatwierdziły szczepionkę przeciw COVID-19 rodzimej firmy Sinovac do kryzysowego użycia wśród dzieci w wieku 3-17 lat - potwierdził producent preparatu. To pierwszy kraj, który zezwolił na szczepienie tak młodych osób.

Dyrektor Sinovacu Yin Weidong mówił w piątek państwowej chińskiej telewizji CCTV, że firma przeprowadziła próby kliniczne z udziałem dzieci, a testy wykazały, że dla osób w wieku 3-17 lat preparat jest równie bezpieczny, jak dla dorosłych.

 

Choć niektóre inne państwa zatwierdziły szczepionki dla osób niepełnoletnich, nigdzie dolnej granicy wiekowej nie ustalono jeszcze tak nisko – podkreśla hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

Specyfik trafił za granicę

Obecnie nie jest jasne, kiedy dzieci w Chinach zaczną przyjmować zastrzyki Sinovacu. Zgodnie z planem władz do końca czerwca w pełni zaszczepionych ma zostać 560 mln spośród ok. 1,4 mld mieszkańców kraju.

 

Preparat Sinovacu jest jedną z kilku rodzimych szczepionek stosowanych na szeroką skalę w Chinach kontynentalnych. Miliony dawek tego specyfiku trafiły również za granicę, a w ubiegłym tygodniu uzyskał on kryzysową aprobatę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wcześniej zielone światło od WHO dostała szczepionka pekińskich zakładów firmy Sinopharm.

 

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie