Niemcy: Trzej mężczyźni oskarżeni o gloryfikowanie nazizmu

Świat
Niemcy: Trzej mężczyźni oskarżeni o gloryfikowanie nazizmu
Pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Niemiecka prokuratura federalna chce postawić przed sądem operatora globalnej antysemickiej sieci działającej w internecie oraz dwóch innych mężczyzn, którzy mieli należeć do prawicowej ekstremistycznej organizacji przestępczej, tzw. Partii Gojów, i rozprzestrzeniać treści "gloryfikujące" narodowy socjalizm - podała w poniedziałek dpa.

Jeden z oskarżonych miał rozbudowywać od 2014 r. międzynarodową siatkę internetową szerzącą antysemicką agitację na całym świecie. Inny zaś, jak przekazała prokuratura, pomagał w tworzeniu sieci i koordynował grupy z Niemiec. Ostatni nie należał do kierownictwa, ale udostępniał "znaczną ilość treści antysemickich".

Aresztowania w Berlinie i w Herleen w Holandii

Dwóch głównych podejrzanych aresztowano 16 lipca ubiegłego roku, jednego w Berlinie, a drugiego w Herleen w Holandii. Prokuratura federalna podkreśliła, że sprawa ma "szczególne znaczenie". Wskazała, że nienawistne publikacje w internecie sprawiają, iż atakowane grupy zaczynają mieć wątpliwości "co do skutecznej ochrony ich konstytucyjnie gwarantowanych praw do wolności, życia, zdrowia i posiadania własnego mienia".

 

ZOBACZ: Szczątki znalezione na terenie uczelni w Berlinie. Mogą być to ofiary dr. Mengele

 

Wyższy sąd okręgowy w Duesseldorfie zdecyduje, czy przyjmie akt oskarżenia.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie