Hiszpania. Niemowlę po pionierskim przeszczepie serca opuściło szpital

Świat
Hiszpania. Niemowlę po pionierskim przeszczepie serca opuściło szpital
Pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Niemowlę, które w maju przeszło pierwszy na świecie przeszczep serca od dawcy z inną grupą krwi, opuściło we wtorek madrycki szpital im. Gregorio Maranona. Dwumiesięczna Naraia czuje się dobrze.

Jak poinformowało radio Cadena Ser, dwumiesięczna dziewczynka pomimo przebycia skomplikowanej operacji czuje się dobrze. Przed operacją praca serca dziecka była podtrzymywana w sposób sztuczny.

 

Lekarze biorący udział w operacji wskazali, że sukces transplantacji to efekt trwających od 2018 r. w szpitalu Gregorio Maranon badań nad możliwością przeszczepu serca małych dzieci od dawców mających inną grupę krwi.

Serce dostarczone drogą lotniczą

Kierujący zespołem medycznym Juan Miguel Gil Jaurena wyjaśnił, że dziewczynka przyjmująca organ i jego dawca znajdowali się w różnych placówkach medycznych, a serce zostało dostarczone do szpitala drogą lotniczą.

 

ZOBACZ: Chorej na Covid-19 przeszczepiono płuca od żyjących członków jej rodziny

 

Jaurena wyjaśnił, że mała pacjentka otrzymała serce, które zostało przywrócone do aktywności już po zgonie jednego z pacjentów. Żywotność organu była podtrzymywana w ramach tzw. systemu krążenia poza organizmem.

 

Dziewczynka, która opuściła szpital we wtorek, miała poważne zaburzenia w funkcjonowaniu pracy serca już w okresie płodowym, a rozwój schorzenia przyspieszył poród.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie