Bobrowniki. Białorusini protestują na granicy. Zablokowana droga

Polska
Bobrowniki. Białorusini protestują na granicy. Zablokowana droga
Polsat News
Blokada drogi w Bobrownikach zaczęła się o 12:00.

W Bobrownikach, na granicy polsko-białoruskiej, rozpoczął się protest Białorusinów mieszkających w Polsce. Domagają się zaostrzenia sankcji wobec reżimu Łukaszenki i ograniczeń handlowych.

Czwarty dzień trwa protest Białorusinów na przejściu granicznym w Bobrownikach. Grupa kilkunastu osób blokuje drogę na granicy polsko-białoruskiej. 

 

Protestujący, których z każdym dniem przybywa, domagają się natychmiastowego ogłoszenia i zaostrzenia sankcji wobec Białorusi przez Unie Europejską. 

"Chcemy konkretnych działań"

- Domagamy się tego, by deklaracje unijnych przywódców o głębokim zaniepokojeniu przeszły do realnego działania - mówił Paweł Łatuszka, opozycjonista białoruski oraz były ambasador tego państwa w Polsce. 

 

ZOBACZ: Nieoficjalnie: jest lista objętych sankcjami za zmuszenie do lądowania samolotu na Białorusi

 

Głównymi postulatami są ograniczenia w handlu z przedsiębiorstwami na Białorusi, w tym z przemysłem zbrojeniowym. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, protesty mają także odbywać się w kolejnych dniach na następnych przejściach na polsko-białoruskiej granicy m.in. w Kuźnicy.  

 

WIDEO: Białorusini protestują na granicy. Zablokowana droga 

 

- Chcemy konkretnych decyzji w sprawie sankcji, dotyczących produkcji chemicznej oraz eksportu towarów białoruskiej produkcji do Polski - mówił Łatuszka. - Wtedy to będzie mocnym uderzeniem w reżim i zmotywuje Białorusinów do działania - dodał. Przypomniał także, że władze Białorusi zabroniły obywatelom przekraczania granic. 

 

Blokada drogi w Bobrownikach zaczęła się o 12:00. Jak zaznaczał Łatuszka, protesty na granicach mają odbywać się także poza Polską, w tym na Litwie i Łotwie. 

laf/msl/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie