Co najmniej 40 osób zginęło. Dziesiątki rannych w zderzeniu pociągów ekspresowych w Pakistanie

Świat
Co najmniej 40 osób zginęło. Dziesiątki rannych w zderzeniu pociągów ekspresowych w Pakistanie
AP/GEO TV
We wraku pociągu Millay Express uwięzionych jest jeszcze od 15 do 20 pasażerów.

Do co najmniej 40 osób wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zderzenia dwóch pociągów, do którego doszło w poniedziałek rano na południu Pakistanu - poinformowały miejscowe służby medyczne. Trwa akcja ratunkowa, od 15 do 20 osób jest wciąż uwięzionych we wraku. Pociągi przewoziły ok. 1100 pasażerów.

"Upadliśmy na siebie, ale na początku nic poważnego się nie stało" - cytuje agencja AFP słowa Achtara Rajputa, pasażera Millat Expressu. "Potem znikąd pojawił się drugi pociąg, który w nas uderzył i wtedy wstrząs był znacznie silniejszy. Kiedy doszedłem do siebie, zobaczyłem leżących wokół mnie pasażerów, inni próbowali wydostać się z wagonu" - mówił Rajput.

 

ZOBACZ: Czołowe zderzenie pociągów metra w Malezji. Ponad 200 osób rannych

 

"Byłem zdezorientowany, próbując dowiedzieć się, co się z nami dzieje, gdy uderzył w nas drugi pociąg" – powiedział Szahid, inny pasażer jednego z pociągów.

 

Według Umara Tufaila, funkcjonariusza policji w Daharki, bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, tym bardziej, że Koleje Pakistańskie wydały komunikat, w którym informują o problemach z akcją ratunkową.

Trudna akcja ratunkowa

"Miejsce (wypadku) jest na odludziu, w związku z tym mamy trudności z organizacją akcji ratunkowej, w szczególności ze sprowadzeniem na miejsce odpowiedniego sprzętu w celu przeszukania co najmniej sześciu wagonów, zniszczonych w katastrofie" - napisano w komunikacie.

 

Na pomoc poszkodowanym wysłane zostały wojsko i siły paramilitarne, stacjonujące w pobliskich bazach. W akcję włączyli się także mieszkańcy pobliskich wiosek.

 

Pociąg ekspresowy Millat Express wykoleił się i wkrótce po tym został uderzony przez pociąg Sir Syed Express - przekazał przedstawiciel lokalnych władz Usman Abdullah. Potwierdził, że w katastrofie zginęło co najmniej 40 osób, o czym informowała również lokalna policja.

 

ZOBACZ: Egipt 32 zabitych i 66 rannych w zderzeniu dwóch pociągów

 

Według miejscowego policjanta, którego z cytuje agencja AP, mieszkańcy pobliskiej wioski, ratownicy i policja przewozili zmarłych i rannych pasażerów do pobliskich szpitali.

 

 

We wraku pociągu Millat Express są wciąż uwięzieni ludzie, na miejsce katastrofy sprowadzany jest ciężki sprzęt, który ma pozwolić na ich uwolnienie - powiedział komendant lokalnej policji.

Jakie przyczyny wypadku?

Część rannych pasażerów została przewieziona do szpitala, niektórzy z nich są w stanie krytycznym - informuje agencja AP.

 

 

Pakistańska telewizja Geo News TV przekazała za naocznym świadkiem wypadku, że rannych mogło zostać około 100 osób.

 

Wypadki kolejowe w Pakistanie nie należą do rzadkości, głównie ze względu na zły stan infrastruktury oraz zaniedbania władz. Usman Abdullah przekazał, że przyczyny wykolejenia się pierwszego składu i późniejszej kolizji nie są na razie znane

rsr/kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie