Eksperci: osoby z COVID-19 gorzej przechodzą udar mózgu

Świat
Eksperci: osoby z COVID-19 gorzej przechodzą udar mózgu
PAP/EPA/FRANCIS R. MALASIG

Wśród osób z COVID-19, u których wystąpił udar mózgu, częściej ma on ciężki przebieg – wynika z badania, które publikuje pismo "Stroke". Ponadto, w grupie z COVID-19, stwierdzono również większy odsetek młodszych osób z udarami, niż w ogólnej populacji.

Do takich wniosków doszli badacze z Geisinger Healt System, jednego z dostawców usług zdrowotnych w USA (w środkowej, południowo-środkowej i północno-wschodniej Pensylwanii oraz południowej części New Jersey).

 

W ramach badania prowadzonego pod egidą międzynarodowej grupy badającej udary u chorych na COVID-19 (Multinational COVID-19 Stroke Study Group) zebrali oni dane wśród 432 pacjentów z 17 krajów, u których zdiagnozowano COVID-19 i udar mózgu.

 

ZOBACZ: Kobieta z udarem w bagażniku samochodu. "Jako system jesteśmy już niewydolni"

 

Okazało się, że wśród osób chorych na COVID-19 częściej występują udary niedokrwienne spowodowane niedrożnością dużej tętnicy mózgowej (LVO) niż w ogólnej populacji. Udary te są związane z cięższym przebiegiem i poważniejszymi objawami. W grupie chorych na COVID-19, niemal 45 proc. stanowiły udary z niedrożnością dużej tętnicy. W ogólnej populacji odsetek ten jest oceniany na 24 proc. do 38 proc.

Młodsi pacjenci po udarze

Ponadto, w grupie pacjentów z COVID-19 i z udarem niedokrwiennym większy odsetek osób był w młodszym wieku: ponad jedna trzecia nie miała 55 lat, a niemal połowa mniej niż 65 lat. Z danych sprzed pandemii wynika, że w ogólnej populacji ok 13 proc. niedokrwiennych udarów mózgu występuje u osób przed 55. rokiem życia, a 21 proc. u osób poniżej 65. roku życia.

 

Badacze zaobserwowali również, że mniej ciężkie przypadki udaru mózgu pozostawały niezdiagnozowane, zwłaszcza u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19, albo w ośrodkach medycznych z obłożonych chorymi. Zdaniem naukowców to odkrycie ma ogromne znaczenie, gdyż przebycie lżejszego udaru mózgu zwiększa ryzyko cięższego udaru w przyszłości.

 

ZOBACZ: FDA zatwierdziło pierwszy interfejs mózg-komputer u pacjentów po udarach

 

Jak przypominają badacze, z wcześniejszych doniesień wynika, że osoby z COVID-19 mają podwyższone ryzyko udaru mózgu. Co ważne, z pierwszej fazy dużego badania (wśród 26 175 pacjentów) międzynarodowej grupy badającej udary u chorych na COVID-19 wynika, że ogólne ryzyko udaru mózgu u hospitalizowanych chorych na COVID-19 jest ogólnie małe i wynosi od 0,5 proc. do 1,2 proc.

 

- Nasze wstępne dane wskazują, że ogólny odsetek udarów mózgu wśród chorych na COVID-19 jest niski (…). Jednak nowe wyniki dowodzą, że są pewne grupy pacjentów – na przykład pacjenci młodsi – którzy są nim poważniej dotknięci – skomentowała współautorka pracy, dr Vida Abedi. Wyraziła nadzieję, że praca jej zespołu może przyczynić się do lepszej identyfikacji osób bardziej narażonych na udar mózgu wśród chorych na COVID-19 i do poprawy jakości opieki nad nimi.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie