Papież pilnie wzywa polskich biskupów. Nowe informacje

Polska
Papież pilnie wzywa polskich biskupów. Nowe informacje
PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
Abp Pennacchio miał przedstawić Franciszkowi krytyczny obraz sytuacji Kościoła w Polsce.

W październiku br. polscy biskupi udadzą się do Watykanu z wizytą ad limina Apostolorum. Episkopat podzielony będzie na cztery grupy. Pierwsza z nich rozpocznie wizytę 4 października – poinformowało w sobotę biuro prasowe KEP.

Zaznaczono, że każda grupa, oprócz pielgrzymki do grobów świętych Piotra i Pawła oraz spotkania z papieżem Franciszkiem, odwiedzi również – według wyznaczonego kalendarza – dykasterie Stolicy Apostolskiej.

 

ZOBACZ: Papież wzywa polskich biskupów. Wizyta w trybie pilnym

 

Ponadto biskupi będą odprawiać msze święte w czterech bazylikach większych w Rzymie.

 

Zgodnie z prawem kanonicznym wizyty ad limina organizowane są co 5 lat. Poprzednia wizyta polskich biskupów odbyła się 1-8 lutego 2014 r.

 

Posynodalna adhortacja apostolska "Pastores gregis" podkreśla, że podstawowym celem wizyty ad limina Apostolorum jest umocnienie jedności biskupów z papieżem.

Czemu zostali wezwani?

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że zostali wezwani w trybie pilnym, a na przygotowanie się do wizyty dostali bardzo mało czasu. Według gazety, wiadomość o przyjeździe hierarchów znad Wisły pojawiła się krótko po tym, jak u papieża był nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio (15 kwietnia).

 

ZOBACZ: Biskup Tadeusz Rakoczy ukarany przez Watykan za zaniedbania dot. nadużyć seksualnych

 

Jak powiedział "Rz" urzędnik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej , abp Pennacchio nie został wezwany, ale sam prosił o spotkanie z papieżem, a w trakcie rozmowy miał przedstawić Franciszkowi krytyczny obraz sytuacji Kościoła w Polsce. Po tym spotkaniu zdecydowano o zaproszeniu nad Tybr polskich biskupów - pisze dziennik.

 

- Do Watykanu napływa coraz więcej zgłoszeń, wskazujących na zaniedbania waszych biskupów przy wyjaśnianiu spraw dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich przez część duchownych. To nie dziesięć czy jedenaście spraw, o których pisały media. Jest ich zdecydowanie więcej – powiedziało źródło gazety.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie