Bośnia. Po 20-letniej batalii zburzyli kościół koło Srebrenicy

Świat
Bośnia. Po 20-letniej batalii zburzyli kościół koło Srebrenicy
AP
Walka o ziemię zajęła 20 lat

W Bośni zniszczono serbski kościół prawosławny, wybudowany nielegalnie - po wojnie w latach 90-tych - na terenach muzułmańskich w regionie Srebrenicy. 78-letnia Fata Orlović, której mąż zginął w tej masakrze, wniosła sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. A ten nakazał lokalnym władzom rozbiórkę kościoła i zwrot ziemi rodzinie. Walka o nią zajęła 20 lat.

- Wygrałam tę batalię, ale jestem wyczerpana. Trafiałam z tego powodu aż 23 razy do szpitala, ale przetrwałam. Wygrałam. Odzyskałam wreszcie swoją własność. Nie mogę zapomnieć i nie mogę im wybaczyć tego, co zrobili. Ale Serbowie wreszcie zwrócili to, co było moje - moją ziemię - powiedziała Fata Orlović, która przez 20 lat walczyła o usunięcie budowli ze swojego terenu. 

 

Wideo: Zburzyli prawosławny kościół. Po 20 latach walki

  

- Kiedy dowiedziałam się, co się będzie działo, próbowałam przygotować mamę do tego. Ale nie mieliśmy za dużo czasu. Ona bardzo to wszystko przeżywa. Kiedy zaczęli burzyć, czuliśmy ogromną ulgę, byliśmy szczęśliwi. Czekaliśmy na to 25 lat. Nasza mama jest bardzo szczęśliwa i to jest dla nas najważniejsze - dodała Zlatka Basić, córka Faty Orlović.

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie