"Nie wiem, jak to skomentować". Swiatłana Cichanouska o wpisie Terleckiego

Polska
"Nie wiem, jak to skomentować". Swiatłana Cichanouska o wpisie Terleckiego
Polsat News
Białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska

- Jest to dosyć dziwna sytuacja, ponieważ staramy się spotykać ze wszystkimi siłami politycznymi. Białoruś tak naprawdę powinna łączyć, a nie dzielić. (...) Szczerze powiedziawszy nie wiem, jak to skomentować - powiedziała na konferencji prasowej we Wrocławiu Swiatłana Cichanouska pytana o wpis wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego.

Białoruska opozycjonistka została proszona o komentarz do wpisu wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego. Chodzi o post, który Terlecki zamieścił na Twitterze w piątek. "Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników" - napisał wicemarszałek.

 

"Dosyć dziwna sytuacja"

- Jest to dosyć dziwna sytuacja, ponieważ staramy się spotykać ze wszystkimi siłami politycznymi. Białoruś tak naprawdę powinna łączyć, a nie dzielić. W krajach demokratycznych co do Białorusi wszystkie partie polityczne łączy konsensus i mają jedną wspólną opinię do tego, co się tak naprawdę na Białorusi dzieje. Szczerze powiedziawszy nie wiem, jak to skomentować - powiedziała Cichanouska.

 

Podkreśliła, że białoruskiej opozycji potrzebne jest obecnie każde wsparcie.

 

WIDEO: Wypowiedź Swiatłany Cichanouskiej o wpisie Ryszarda Terleckiego

  

 

- Chciałabym podziękować zarówno prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie, jak i władzom Warszawy, władzom Wrocławia za to wsparcie, które mamy z ich strony. I nie warto manipulować tą sytuacją, która obecnie ma miejsce na Białorusi, ponieważ to są męki, to są tortury, cierpienia konkretnych ludzi. Chciałabym, by ta osoba spojrzała w oczy mamy Ramana, w oczy moich dzieci. Więc naprawdę nie wykorzystujmy bólu konkretnych osób w celach politycznych - powiedziała Cichanouska.

 

ZOBACZ: Wpis Terleckiego o Cichanouskiej. Wniosek o odwołanie wicemarszałka Sejmu

Wideo z Ramanem Pratasiewiczem

Swiatłana Cichanouska oceniła, że nie powinno się teraz rozmawiać o nagraniach wideo opublikowanych z Ramanem Pratasiewiczem przez białoruskie władze. Teraz powinniśmy rozmawiać o tym, jak uwolnić więźniów politycznych na Białorusi - powiedziała opozycjonistka.

 

W sobotę na konferencji prasowej we Wrocławiu Swiatłana Cichanouska podkreśliła, że podobnych nagrań z opozycjonistami czy więźniami politycznymi było w przeszłości już wiele i zwykle były one zmanipulowane.

 

ZOBACZ: Nowe nagranie Pratasiewicza z aresztu. "Wyraźnie zastraszony"

 

- Ta historia z Ramanem jest już znana na cały świat. Chcę powiedzieć, że Łukaszenka postrzega go jako wroga osobistego, więc nie bał się nawet wywołania międzynarodowego skandalu, by po prostu się zemścić na Ramanie. Wiadomo, że pojawiło się wideo z Ramanem Pratasiewiczem, ale myślę, że jedynym celem reżimu było to, żeby ludzie zaczęli Ramana po prostu osądzać - powiedziała Cichanouska.

 

Podkreśliła, że żadna osoba tak naprawdę nie może tego robić, gdyż nie wiadomo, w jakich warunkach, pod jaką presją, a nawet "jakich tortur doznaje zarówno Raman, jak i pozostali więźniowie polityczni".

 

- Pojawienie się takiego wideo nie jest pojedynczym przypadkiem. Wcześniej też były przypadki pojawienia się takich nagrań z innymi osobami w mediach propagandowych. Więc teraz musimy rozmawiać nie o zawartości tych nagrań, lecz o tym, jak uwolnić więźniów politycznych, którzy znajdują się teraz w więzieniach na Białorusi - powiedziała Cichanouska.

 

 

pgo/ aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie