Wielka Brytania. Ponad 6000 nowych zakażeń - najwyższy bilans od końca marca

Świat
Wielka Brytania. Ponad 6000 nowych zakażeń - najwyższy bilans od końca marca
PAP/EPA/ANDY RAIN
W ciągu minionej doby zarejestrowano ich 11. Jest to trzeci kolejny dzień z dwucyfrowym bilansem

Niepokojąco ponownie rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii. Piątek jest trzecim kolejnym dniem, w którym ich liczba jest o ok. tysiąc wyższa niż poprzedniego dnia, a bieżący bilans jest najwyższym od końca marca.

Jak poinformowano w piątek, w ciągu minionej doby wykryto 6238 nowych zakażeń - o prawie tysiąc więcej niż w bilansie z czwartku, o prawie dwa tysiące - niż w środowym i o ponad trzy tysiące niż w tym z wtorku. To także pierwszy przypadek od 26 marca, by dobowa liczba nowych zakażeń przekraczała 6000. W efekcie łączna liczba stwierdzonych infekcji w ciągu ostatnich siedmiu dni wynosi nieco ponad 29 tys. i jest aż o 39,8 proc. wyższa niż była w poprzednich siedmiu dniach.

Wskaźnik R wyraźnie powyżej granicznego poziomu

Potwierdzeniem tych niepokojących sygnałów są też przedstawione w piątek szacunki urzędu statystycznego ONS na temat liczby osób obecnie zakażonych oraz naukowej grupy doradczej ds. sytuacji kryzysowych SAGE o tempie rozprzestrzeniania się wirusa.

 

Według ONS, w Wielkiej Brytanii zakażonych jest obecnie ok. 100 tys. osób, podczas gdy przed tygodniem było to 60 tys. Zwraca uwagę wzrost w Anglii, gdzie przed tygodniem szacowano, że wirusa miała jedna osoba na 1120, a obecnie jak się ocenia, ma go jedna na 640.

 

ZOBACZ: Niemcy. Śmierć studenta na COVID-19. Mieszkańców bloku poddano kwarantannie

 

Z kolei SAGE podała, że wskaźnik R wynosi obecnie 1,0-1,2, czyli jest wyraźnie powyżej granicznego poziomu 1,0, którego przekroczenie oznacza, że epidemia się rozprzestrzenia.

Trzeci kolejny dzień z dwucyfrowym bilansem zgonów

Rosnące bilanse zakażeń nie przekładają się jednak - przynajmniej na razie - na większą liczbę zgonów. W ciągu minionej doby zarejestrowano ich 11. Jest to wprawdzie trzeci kolejny dzień z dwucyfrowym bilansem, ale łączna liczba z siedmiu ostatnich dni - 55 - nadal jest niższa od tej z siedmiu poprzednich.

 

Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii stwierdzono 4,5 mln infekcji, z powodu których zmarły 127 823 osoby.

 

Do czwartku włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało 39,95 mln osób, czyli 75,8 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a drugą - 26,8 mln, czyli 50,9 proc. dorosłych.

Zaszczepiono ponad połowę dorosłych

Premier Boris Johnson cieszył się w czwartek z poziomu szczepień. "Połowa dorosłej populacji Wielkiej Brytanii jest obecnie w pełni zaszczepiona. Jest to niezwykłe osiągnięcie, możliwe dzięki temu, że każdy z was się zgłosił. Teraz dokończmy dzieła. Kiedy nadejdzie twoja kolej, zaszczep się" - napisał na Twitterze Boris Johnson, który również dostał drugą dawkę szczepionki.

 

 

Brytyjski rząd zapowiedział, że wszyscy dorośli mieszkańcy kraju będą mieli możliwość przyjęcia przynajmniej pierwszej dawki szczepionki przed końcem lipca, zaś wszystkie osoby powyżej 50 lat dostaną obie dawki przed 21 czerwca. Na ten dzień planowane jest w Anglii zniesienie restrykcji koronawirusowych.

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie