Ruszył "Tour de konstytucja". Odwiedzą 130 miast

Polska
Ruszył "Tour de konstytucja". Odwiedzą 130 miast
PAP/Marcin Obara
Na stronie RPO wyjaśniono, że spotkania w ramach "Tour de konstytucja" mają mieć piknikową, rodzinną formę.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wyjechał w piątek w "Tour de konstytucja". Tour-bus ma odwiedzić 130 miast w Polsce. Wsparcie zadeklarowali m.in. sędzia Igor Tuleya, muzyk Zbigniew Hołdys, Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Bodnar poinformował, że na trasie "Tour de konstytucja" jest 130 miast w całym kraju. Podkreślił, że celem akcji, jest "żeby z każdym kolejnym odwiedzonym miastem budziła się energia konstytucyjna, obywatelska".

 

ZOBACZ: 10 czerwca komisja sprawiedliwości ma zaopiniować wnioski ws. powołania RPO

 

- Takie jest sprzymierzenie obywateli wokół tej idei, jaką jest Konstytucja, najważniejsze prawo dla nas - oznajmił.

Początek w Radomiu

Zapowiedział, że w piątek pierwszym miastem, w którym zatrzyma się objazd, będzie Radom. Zaznaczył, że nie każdy z uczestników będzie mógł być w każdym z miast na trasie. - Ja się wybieram jeszcze do Częstochowy, Zawiercia, Opola oraz Wrocławia – powiedział.

 

ZOBACZ: Ostatnie wystąpienie Adama Bodnara w Sejmie. Podsumował kadencję RPO

 

- Najważniejsze, aby ten "tour" stał się okazją do spotkania, do poważnej rozmowy o Konstytucji; okazją do tego, abyśmy mogli wyjaśnić obywatelom różne zawiłości, które się wiążą z interpretowaniem konstytucji i znaczeniem, dla naszego codziennego życia; aby pokazać, że konstytucja jest ideą, która nas łączy. Bo tak naprawdę konstytucja spaja całe społeczeństwo - wyjaśnił.

 

- Wychowywałem się na westernach i zawsze podobały się na dwie rzeczy, że plemię czy szczep indiański miał swoje niewzruszone reguły i nikt ich nie łamał, i że byli szeryfowie, i ich zastępcy, i źli ludzie. I ci szeryfowie walczyli o utrzymanie prawa, i nigdy go nie łamali. To będziemy starali się opowiedzieć podczas tej trasy wszystkim ludziom – podkreślił muzyk Zbigniew Hołdys.

"Politycy nie biorą udziału"

Inicjator akcji Robert Hojda z Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych wskazał, że "Tour do Konstytucja" nie jest przedsięwzięciem zorganizowanym "przeciwko komuś". - Ta akcja jest naszą obywatelską i chcemy ze sobą rozmawiać, jak normalni obywatele. Poprosiliśmy polityków, o to żeby nam zostawili otwarty front. Ustaliliśmy (…), że w spotkaniach politycy nie biorą udziału - dodał.

 

Na stronie RPO wyjaśniono, że spotkania w ramach "Tour de konstytucja" mają mieć piknikową, rodzinną formę.

 

"Będą nas wspierać prawnicy: sędziowie ze stowarzyszeń Iustitia i Themis, prokuratorzy z Lex Super Omnia, adwokaci z Defensor Iuris, Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka oraz grupy obywatelskie działające w przestrzeni publicznej jak Ogólnopolski Strajk Kobiet, Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji, edukacyjny Protest z Wykrzyknikiem, Zbigniew Hołdys, Radomianie Stowarzyszenie Radomianie Dla Demokracji" - czytamy.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie