Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 1 czerwca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 1 czerwca
Polsat News

Mamy 588 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu Covid-19 zmarło 35 osób, a z powodu współistnienia zakażenia z innymi chorobami zmarło kolejnych 76 osób. W ciągu doby wykonano ponad 59,7 tys. testów na obecność koronawirusa.

Wczoraj odnotowano 333 nowe przypadki zakażeń oraz 7 zgonów. Tydzień temu we wtorek potwierdzono 1000 zakażeń oraz 151 zgonów.

 

Nowe przypadki zakażeń pochodzą z województw: wielkopolskiego (63), śląskiego (61), łódzkiego (59), mazowieckiego (56), małopolskiego (52), dolnośląskiego (48), lubelskiego (43), pomorskiego (40), zachodniopomorskiego (32), świętokrzyskiego (26), warmińsko-mazurskiego (22), kujawsko-pomorskiego (18), opolskiego (18), podlaskiego (17), lubuskiego (12), podkarpackiego (12).

 

9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

 

Z powodu COVID-19 zmarło 35 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 76 osób. Od początku pandemii w Polsce odnotowano  2 872 868 przypadków zakażeń koronawirusem, zmarło 73 856 osób.

 

 

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 59,7 tys. testów na koronawirusa.

 

Ponad 4,5 tys. hospitalizowanych

W szpitalach przebywa 4697 chorych z COVID-19, a 660 z nich jest podłączonych do respiratorów – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

 

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 21 884 łóżka i 2311 respiratory.

 

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 71 529 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 640 672 zakażonych.

 

Luzowanie obostrzeń

W ciągu najbliższych kilku dni możemy spodziewać się szczegółowych informacji odnośnie zmian w obostrzeniach; w pierwszej połowie czerwca spodziewam się pierwszego kroku zmniejszającego obostrzenia, w drugiej połowie czerwca - drugiego - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu pytany był we wtorek w Polskim Radiu 24, kiedy można się spodziewać kolejnych luzowań w obowiązujących obostrzeniach pandemicznych.

 

- Zacznijmy od tego, że dopiero co w zeszły piątek były kolejne kroki, jeżeli chodzi o zmiany w regulacjach bezpieczeństwa sanitarnego. W tej chwili przyglądamy się sytuacji, ona faktycznie jest z dnia na dzień coraz lepsza, też liczba osób zaszczepionych rośnie - odpowiedział Müller.

 

ZOBACZ: Koronawirus powstał w laboratorium? "Został przeprojektowany"

 

Jednocześnie zaznaczył, że warunkiem tego, byśmy w pełni mogli normalnie funkcjonować, jest bardzo szeroka grupa osób, która będzie zaszczepiona. To - jak mówił - "jedyna skuteczna bariera, która może pozwolić zatrzymać epidemię chociażby w okresie jesiennym".

 

- My w tej chwili analizujemy, jakie możliwe są kolejne kroki. Bez wątpienia w samym czerwcu kolejne zostaną podjęte. Myślę, że w ciągu najbliższych kilku dni możemy się spodziewać szczegółowych informacji w tym zakresie - powiedział rzecznik rządu. 

 

Dopytywany, czy mówi o połowie czerwca, odparł: - Jeżeli chodzi o pierwsze kroki, które dodatkowe będą robione pod kątem właśnie zmniejszenia obostrzeń, to (...) spodziewam się, że to będzie jeszcze w pierwszej połowie czerwca, przynajmniej pierwszy krok. A myślę, że w drugiej połowie czerwca też drugi krok, jeśli chodzi o zmianę obostrzeń.

dk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie