Komandos-koronasceptyk ukradł broń i uciekł. Od tygodni ukrywa się w lesie

Świat
Komandos-koronasceptyk ukradł broń i uciekł. Od tygodni ukrywa się w lesie
HATIM KAGHAT/AFP/East News
Jedna z sympatyczek Coningsa z transparentem: "popieram Jürgena"

Jest doświadczonym komandosem armii belgijskiej. Jürgen Conings uzbroił się w granaty, broń automatyczną i przeciwpancerną. Groził, że chce zamordować belgijskiego wirusologa. Służby poszukują go od dwóch tygodni i otoczyły park narodowy, gdzie ma się ukrywać. W sobotę kilkadziesiąt osób, ramię w ramię z antyszczepionkowcami i koronasceptykami, okazało mu wsparcie na ulicach Brukseli.

Od dwóch tygodni trwają poszukiwania Jürgena Coningsa, który kilkakrotnie groził śmiercią znanemu wirusologowi. Marco van Ranst, doradca belgijskich władz w sprawie pandemii koronawirusa, przebywa pod ochroną policji w nieznanym miejscu. Służby chcą uchronić go przed zamachem.

 

ZOBACZ: Mali. Wojsko aresztowało prezydenta, premiera i ministra obrony tymczasowego rządu

 

Komandos Conings w ostatnim czasie znacznie się zradykalizował i był znany ze swoich skrajnie prawicowych poglądów. Przed ucieczką, zostawił rodzinie list, w którym napisał: "Nie jestem w stanie dłużej żyć w społeczeństwie, w którym wszystko odebrali nam politycy i wirusolodzy. Będę walczyć i stawiać opór".

 

Kilkuset policjantów i żołnierzy poszukuje uzbrojonego komandosa ConingsaAA/ABACA/Abaca/East News
Kilkuset policjantów i żołnierzy poszukuje uzbrojonego komandosa Coningsa

 

Wojskowy miał podobno odpowiadać za magazyn broni w koszarach w Leopoldsburgu i sprawować tę funkcję, mimo kar dyscyplinarnych. To właśnie z tego magazynu miał wykraść wiele sztuk broni i amunicję. Komandos ma mieć przy sobie ponad 2 tysiące naboi.

 

W obławie belgijskie służby wykorzystują czołgi po tym, jak komandos zastawił
FRANCOIS WALSCHAERTS/AFP/East News
W obławie belgijskie służby wykorzystują czołgi po tym, jak komandos zostawił "samochód pułapkę"

 

18 maja w nocy, nieopodal Maasmechelen, śledczy znaleźli samochód, który prawdopodobnie należał do poszukiwanego komandosa. Odkryto, że auto zamieniono w pułapkę. Do drzwi przymocowano drutami granat, który zabiłby każdego, kto nacisnąłby klamkę. W samochodzie znaleziono też 4 pociski przeciwpancerne.

 

Belgijskie wojsko wspiera akcję poszukiwawczą uzbrojonego komandosa
JONAS ROOSENS/AFP/East News
Belgijskie wojsko wspiera akcję poszukiwawczą uzbrojonego komandosa

 

Poszukiwany ukrywa się w Parku Narodowym Hoge Kempen. Specjalne oddziały policji ze wsparciem armii, tropią zbiegłego komandosa od dwóch tygodni. Do poszukiwań wykorzystywane są samochody opancerzone i helikoptery. Służby oferują też pomoc i ochronę wszystkim, którzy czują się zagrożeni. 

"Uosabia wolność. Nie ugina się przed dyktaturą"

W sobotę na ulicach Brukseli, odbyło się 9 nielegalnych demonstracji. Największa z nich zgromadziła koronasceptyków i antyszczepionkowców. Wśród demonstrujących w parku Bois de la Cambre, znaleźli się także fani i sympatycy Jürgena Coningsa. 

 

 

Na transparentach można było przeczytać: "Jesteś bohaterem!" czy "Popieramy cię". W trakcie demonstracji doszło do starć z policją.  

 

Dla demonstrantów poszukiwany komandos to bohater
HATIM KAGHAT/AFP/East News
Dla demonstrantów poszukiwany komandos to bohater

 

kmd/grz/polsatnews.pl/Le Soir
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie