Dwa dni płatnego urlopu za przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 w Hongkongu

Świat
Dwa dni płatnego urlopu za przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 w Hongkongu
Pixabay/ steven_yu
Wieżowce w Hongkongu

Pracownicy sektora publicznego w Hongkongu dostaną dzień płatnego urlopu za każdą przyjętą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 - ogłosiły w poniedziałek hongkońskie władze, które starają się zwiększyć stosunkowo niski odsetek szczepień w tym mieście.

Na konferencji prasowej sekretarz ds. służby cywilnej Patrick Nip zaapelował do firm sektora prywatnego, aby one również zaoferowały pracownikom tego rodzaju zachęty do szczepień. Wcześniej niektóre firmy już je wprowadziły.

Czas na dojście do siebie

Biuro służby cywilnej poinformowało w komunikacie, że urlop wprowadzono, by dać pracownikom wystarczająco dużo czasu na dojście do siebie po szczepieniu. Pracownicy sektora publicznego, którzy zostali już zaszczepieni, także otrzymają dzień urlopu za każdą przyjętą dawkę "w uznaniu dla ich wsparcia dla programu szczepień" - napisano.

 

ZOBACZ: Do Chińskiej Stacji Kosmicznej dotarł pierwszy statek zaopatrzeniowy [WIDEO]

 

Bezpłatne szczepienia są w Hongkongu dostępne dla mieszkańców w wieku 16 lat i starszych. Większość osób może wybierać pomiędzy preparatem firm Pfizer/BioNTech a specyfikiem chińskiego koncernu Sinovac. Szczepionek nie brakuje, ale cieszą się one stosunkowo niskim zainteresowaniem. Dotychczas w 7,5-milionowym mieście podano ok. 2,33 mln dawek.

Mieszkańcy nie chcą się szczepić

W ubiegłym tygodniu hongkońska prasa informowała, że z powodu małego zainteresowania miasto może być zmuszone do utylizacji setek tysięcy dawek szczepionek przeciwko Covid-19. Dotyczyło to szczególnie ponad 800 tys. dawek preparatu Pfizer/BioNTech, które przeterminują się w połowie sierpnia.

 

ZOBACZ: Hongkong może wyrzucić szczepionki przeciwko Covid-19, bo mieszkańcy nie chcą się szczepić

 

Miejscowi eksperci sugerowali, że jeśli szczepionki mają się zmarnować, lepiej byłoby zaoferować je dzieciom w wieku 11-15 lat lub sprzedać na przykład Indiom, Nepalowi, Pakistanowi czy Filipinom.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie