Spotkanie Putin- Łukaszenka. Rozmawiali o incydencie z samolotem Ryanair

Świat
Spotkanie Putin- Łukaszenka. Rozmawiali o incydencie z samolotem Ryanair
PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Putin i Łukaszenka spotkali się w Soczi

Współpraca gospodarcza i walka z pandemią były głównymi tematami spotkania Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki – poinformował w sobotę rzecznik Kremla. Rozmawiano także o incydencie z samolotem Ryanair i aresztowaniu Rosjanki Sofii Sapiegi.

- Sytuacja wymaga dokładnego i konstruktywnego dochodzenia, bez pośpiesznych wniosków – oświadczył rzecznik Dmitrij Pieskow, komentując reakcję krajów zachodnich na wymuszenie lądowania samolotu Ryanair w Mińsku. Określił ją jako "falę emocji". Pieskow potwierdził, że Łukaszenka pokazał Putinowi dodatkowe dokumenty w tej sprawie, lecz nie uściślił jakie.

 

Wcześniej władze w Moskwie oceniły reakcję krajów zachodnich na incydent jako "szokującą" i wezwały, by "nie demonizować" Mińska.

Putin polecił monitorować sprawę Sofii Sapiegi

Putin polecił MSZ Rosji dokładnie monitorować sprawę Sofii Sapiegi, obywatelki tego kraju, która została zatrzymana wraz z Ramanem Pratasiewiczem po przymusowym lądowaniu samolotu Ryanair. Kobieta została aresztowana na dwa miesiące w związku z podejrzeniami o organizację masowych zamieszek, działań naruszających porządek publiczny i podżeganie do nienawiści.

 

Władzom Rosji los Sapiegi "nie jest obojętny". Jak zauważył Pieskow Kreml uwzględnia to, że ma ona prawo pobytu na Białorusi.

 

ZOBACZ: Kontrola samolotu po informacji o bombie

 

Ministerstwa transportu obu krajów mają się zająć problemem przywiezienia na Białoruś jej mieszkańców, którzy utknęli za granicą w związku z unijnymi zakazami lotów do i nad Białorusią. Resorty mają również odpowiednio przygotować się do sezonu letniego, uwzględniając to, że "wielu Białorusinów chce wybrać się nad Morze Czarne w Rosji".

 

Pytany o to, czy linie Belavia będą latać na (okupowany przez Rosję) Krym, Pieskow odesłał do białoruskiego przewoźnika.

Porozumienie w sprawie kredytu

Pieskow potwierdził też podaną wcześniej informację, iż osiągnięto porozumienie w sprawie przekazania Mińskowi drugiej transzy kredytu od Moskwy w wysokości 500 mln dol.

 

Putin i Łukaszenka spotkali się w Soczi w piątek na oficjalnych rozmowach, które w sobotę kontynuowali nieformalnie podczas wycieczki na jachcie. Z materiałów telewizji rosyjskiej wynika, że Łukaszence w sobotę towarzyszył jego najmłodszy syn Mikałaj.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie