Warszawa: weekendowa akcja "Wpadnij na szczepienie"

Polska
Warszawa: weekendowa akcja "Wpadnij na szczepienie"
PAP/Darek Delmanowicz
Dotychczas wykonano w Polsce ponad 19,5 mln szczepień

W Warszawie ruszyła weekendowa akcja "Wpadnij na szczepienie". Każdy, kto skończył 18 lat i ma e-skierowanie, będzie mógł bez rejestracji zaszczepić się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson.

W sobotę rozpoczęła się w stolicy weekendowa akcja "Wpadnij na szczepienie". W ramach akcji zrealizowanych ma być ok. 10 tys. szczepień, a 11 tys. - w ramach szczepień planowych. Punkty zlokalizowane są w Śródmieściu, w Wawrze, na Białołęce, Targówku oraz Ochocie.

Warszawa: weekendowa akcja szczepień

W sobotę rano przed bramkami na stadion Legii Warszawa utworzyła się kolejka chętnych. - Rzeczywiście, przed godziną 8 było sporo osób, ale po otwarciu ta kolejka szybko zniknęła - powiedziała kobieta z obsługi.

 

ZOBACZ: Wietnam. Wykryto nowy wariant koronawirusa. Łączy odmianę brytyjską i indyjską

 

- Teraz ludzie przychodzą falowo i nie stoją w kolejkach - zaznaczyła dodając, że w sobotę przyszło więcej osób niż w ciągu zwykłego dnia, gdy na szczepienia przychodzą osoby na umówioną godzinę.

 

Jedną z osób, która przyszła w sobotę na szczepienie była 27-letnia Magdalena z warszawskiego Żoliborza. - Bardzo spodobał mi się ten pomysł weekendowego szczepienia, z którego postanowiłam skorzystać - powiedziała. Dodała, że zdecydowała się na szczepienie, bo "chce mieć normalne wakacje". - Dzięki temu, że się zaszczepię nie będę się martwić, że gdzieś nie będę mogła wjechać. Chce mieć normalne wakacje, których nie chcę spędzić w domu - podkreśliła.

 

- Przyszedłem na szczepienie, bo dzięki tej akcji nie muszę czekać na swój termin, który mam wyznaczony na połowę czerwca - przyznał 35-letni Zbigniew z warszawskiego Mokotowa. - Zdecydowałem się na jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson, bo dzięki temu przyjmę jedną dawkę i będzie po sprawie. Nie muszę za miesiąc znowu przychodzić - dodał 35-latek.

Prezydent Warszawy: jest jeszcze sporo do zrobienia

Podczas piątkowego briefingu prasowego, na którym zapowiedziano akcję "Wpadnij na szczepienie" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wskazał, że obiema dawkami szczepionki zaszczepionych w Warszawie jest 470 tys. osób. Jak podkreślił, "zostało jeszcze sporo do zrobienia".

 

Wideo: weekendowa akcja szczepień w stolicy

  

- W związku z tym, że w ten weekend dostaliśmy więcej szczepionek firmy Johnson&Johnson, inicjujemy naszą akcję "Wpadnij się zaszczepić". Każdy powyżej 18 roku życia, kto ma e-skierowanie - nie trzeba się zarejestrować - będzie mógł przyjść do jednego z warszawskich punktów szczepień powszechnych i się zaszczepić - informował Trzaskowski.

Warszawa - miejskie punkty szczepień

Cztery warszawskie punkty szczepień powszechnych zaczęły działać w połowie maja. Uruchomiono je w Śródmieściu, Białołęce, Targówku i w Wawrze.

 

Największy z nich jest na stadionie Legii. Pozostałe zlokalizowane są w Białołęckim Ośrodku Sportu przy ul. Strumykowej 21, w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Ossowskiego 25 oraz w Wawerskim Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej 1a.

 

Obecna na briefingu wiceprezydent miasta Renata Kaznowska podkreślała, że przez weekend każdy z tych punktów będzie pracował na "pełnych obrotach". - Myśmy uruchamiali na Legii ok. 15-18 stoisk, teraz uruchomimy wszystkie 30. Liczymy na to, że będzie to szło bardzo szybko, bardzo sprawnie - powiedziała. Podkreśliła też, że w akcję jako piąty punkt włączył się SZPZLO Warszawa-Ochota przy ul. Szczęśliwickiej 36.

 

- Przed nami olbrzymia akcja, a także bardzo duże wyzwanie organizacyjne, ponieważ chcemy w ciągu dwóch dni zaszczepić ponad 21 tysięcy mieszkańców, z czego 10 tys. to "Wpadnij się zaszczepić", a 11 tys. to osoby zapisane na poszczególne listy - mówiła wiceprezydent.

 

W ramach akcji, punkt szczepień na stadionie Legii dysponuje dodatkowymi 2 tys. dawek, punkty w Wawrze oraz na Ochocie dostały ich po 1,4 tys., natomiast do punktów na Białołęce i Targówku trafiło po 3 tys. dawek.

 

Dotychczas wykonano w Polsce ponad 19,5 mln szczepień, w pełni zaszczepionych jest ponad 6,5 mln osób.

jo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie