Hiszpania. Burmistrz nakazał demontaż krzyża. Zamiast niego stanie rzeźba

Świat
Hiszpania. Burmistrz nakazał demontaż krzyża. Zamiast niego stanie rzeźba
Mapy Google, Twitter/Diario Hoy
Zdaniem burmistrza, krzyż upamiętnia czasy, gdy Hiszpanią rządzili generał Francisco Franco i jego poplecznicy

Socjalistyczny burmistrz hiszpańskiego miasteczka Casar postanowił usunąć krzyż z placu w centrum miejscowości. W miejscu religijnego symbolu ma stanąć współczesna rzeźba. Postanowienie włodarza zaskarżyło do sądu Hiszpańskie Stowarzyszenie Prawników Chrześcijańskich (AEAC).

Do demontażu krzyża doszło po wniesieniu wniosku do sądu o zastosowanie środków zapobiegawczych w celu zachowania symbolu religijnego - poinformowała w piątek przewodnicząca stowarzyszenia, Polonia Castellanos.

 

ZOBACZ: "Zniesławienie imienia Jana Pawła II". Pozwy przeciwko Senyszyn i Biedroniowi

 

Wczesnym rankiem 25 maja technicy miejscy skruszyli granitową podstawę krzyża, za pomocą dźwigu zdjęli go i przewieźli na cmentarz miejski. Krzyż znajdywał się od ponad ćwierć wieku na placu przy głównej ulicy miasteczka.

 

Zarzucali, że krzyż upamiętnia gen. Franco

 

Według burmistrza, członka PSOE (Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza), krzyż musiał być usunięty, ponieważ promował poglądy zwolenników reżimu frankistowskiego.

 

Rada miejska zapowiadała usunięcie krzyża z placu jeszcze kilka miesięcy temu, ale wtedy sprzeciwiła się temu grupa prawicowej Partii Ludowej (PP) wskazując, że jest to symbol religijny, a nie frankistowski.

 

 

Stowarzyszenie prawników uważa, że burmistrz popełnił przestępstwo przeciwko dziedzictwu narodowemu, nadużył władzy i dopuścił się dyskryminacji na tle religijnym. Konserwatywni prawnicy domagają się ukarania urzędnika zakazem pełnienia funkcji publicznych.

 

ZOBACZ: Jezuici chcą kupić dom za 6 mln zł. "Pomysł Boga"

 

Według Polonii Castellanos "usunięcie krzyża uniemożliwia korzystne dla strony pozywającej orzeczenie sądowe i narusza prawo do skutecznej ochrony prawnej".

 

Usunięcie krzyża mimo sprzeciwu sądu?

 

Prawniczka podkreśliła, że burmistrz nakazał usunięcie krzyża wiedząc, iż sąd rozpatrywał zastosowanie środków zapobiegawczych mających na celu zachowanie symbolu religijnego.

 

Przypomniała, że sąd w Caceres przyjął wcześniej do rozpatrzenia podobna skargę wniesioną przez prawników chrześcijańskich i wszczął postępowanie przeciwko przewodniczącemu rady prowincji Caseres, Carlosowi Carlosowi w sprawie usuwania krzyży w Caceres.

 

Po usunięciu krzyża w Casar burmistrz miasteczka powiedział w wywiadzie dla dziennika "Hoy", że na oswobodzonym miejscu zostanie ulokowana instalacja poświęcona pamięci dziadków mieszkańców miasteczka.

 

Autorem koncepcji rzeźby jest aktor Santi Senso. - Pomnik będzie z metalu, jeszcze nie jest gotowy – zaznaczył burmistrz, zapowiadając, że chodzi o projekt, w którego realizację będą zaangażowani wszyscy mieszkańcy.

wka/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie