Ochrona dzieci w internecie. Jest zapowiedź zmian

Polska
Ochrona dzieci w internecie. Jest zapowiedź zmian
pixabay
Chodzi nam o ochronę dzieci także w sytuacji, kiedy przestępca nie dąży do spotkania z ofiarą w realu, ale kontaktuje się z nią jedynie przez internet - wskazał przewodniczący.

Obecne przepisy niedostatecznie chronią dzieci przed pedofilią; potrzebne są zmiany, które będą realnie chroniły dzieci, w szczególności w internecie - powiedział Błażej Kmieciak, szef Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Dodał, że komisja opracowała konkretne propozycje w tej sprawie.

W środę Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt zmian w przepisach, które zakładają zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze pedofilskim.

"Realna ochrona"

Przewodniczący komisji ds. pedofilii komentując przedstawione założenia w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że pomysły resortu są w wielu obszarach zbieżne z propozycjami, nad którymi komisja pracuje wspólnie z prezydentem.

 

ZOBACZ: Ziobro o zaostrzeniu kar za pedofilię. "To nasz obowiązek"

 

Na pytanie, czy projekt ministerialny zostanie połączony z propozycjami komisji odparł, że jest to decyzja Kancelarii Prezydenta i Ministerstwa Sprawiedliwości.

- My jako komisja głośno zwracamy uwagę na konieczność pilnej zmiany prawa, które będzie w sposób realny i rzetelny chroniło dzieci przed przemocą seksualną - zaznaczył Kmieciak. Jak dodał, zdarzają się takie sytuacje, że niektórzy sprawcy unikają odpowiedzialności z uwagi na braki w prawie.

"Grooming"

Do najpilniejszych potrzeb zaliczył wprowadzenie szczególnej ochrony dzieci w internecie. Jego zdaniem, "obecne przepisy niedostatecznie chronią dzieci, zwłaszcza w sytuacji rozwijającej się wirtualnej rzeczywistości".

 

ZOBACZ: Hiszpania. 9-latek uciekł z domu. Pomógł policji schwytać pedofila

- Musimy lepiej chronić dzieci w internecie, dlatego postulujemy zmianę podejścia do "groomingu", czyli uwodzenia małoletnich w sieci. Chodzi nam o ochronę dzieci także w sytuacji, kiedy przestępca nie dąży do spotkania z ofiarą w realu, ale kontaktuje się z nią jedynie przez internet - wskazał przewodniczący.

Podkreślił, że komisja proponuje też m.in. wprowadzenie przestępstwa naruszenia intymności dziecka. Jak dodał, chodzi o sytuacje, kiedy przestępca bez wiedzy dziecka robi mu zdjęcia, np. na plaży, i rozpowszechnia je następnie w sieci.

 

Konkretne zagrożenia


- Dostrzegamy, że przestępstwa coraz częściej popełniane są za pomocą sieci i popularnych komunikatorów. Dlatego prawo musi być tu bardzo precyzyjne, odnosić się do dynamicznej rzeczywistości i konkretnych zagrożeń - dodał.

Kmieciak przypomniał też, że komisja ds. pedofilii już w lutym br. przedstawiła prezydentowi projekt zmian w Kodeksie karnym, które zakładają m.in. zniesienie przedawnienia oraz zatarcia skazania w przypadku przestępstw pedofilskich, podniesienie ochrony granicy prawnokarnej dzieci do 16. roku życia i eliminacja kar nieizolacyjnych za pedofilię.

Zwrócił też uwagę, że komisja przedstawiła prezydentowi również projekt nowelizacji ustawy, która reguluje jej funkcjonowanie. Komisja proponuje w nim m.in. zapewnienie anonimowości ofiarom pedofilii oraz wzmocnienie zasady równości stron w postępowaniach wyjaśniających

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie