Warto się liczyć! Weź udział w Narodowym Spisie Powszechnym

Polska
Warto się liczyć! Weź udział w Narodowym Spisie Powszechnym
Pixabay
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 to najważniejsze badanie statystyczne realizowane przez Główny Urząd Statystyczny.

Jak zmienia się nasz kraj? Jaka jest średnia wieku i poziom wykształcenia statystycznego mieszkańca Polski? Wiedzy o tym dostarczy nam Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. To najważniejsze badanie statystyczne realizowane przez Główny Urząd Statystyczny. Spis powszechny trwa od 1 kwietnia do 30 września 2021 r.

Spisy powszechne przeprowadzane są w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej w celu uzyskania rzetelnej i obiektywnej wiedzy o liczbie osób przebywających na danym terenie, ich wieku, potrzebach oraz warunkach życia. Dzięki temu możliwe jest projektowanie rozwiązań z zakresu różnych polityk publicznych.

Kto ma obowiązek wziąć udział w spisie?

Zgodnie z ustawą o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest to obowiązek wszystkich osób mieszkających w Polsce, a także Polaków czasowo przebywających za granicą.

 

 

Jak wziąć udział w spisie?

Krok po kroku

Należy wejść na stronę spis.gov.pl, gdzie znajduje się aplikacja spisowa.

Dostępne metody logowania:

  • Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej – umożliwia uwierzytelnienie za pomocą Profilu Zaufanego oraz systemów informatycznych bankó
  • Wprowadzenie numeru PESEL oraz nazwiska rodowego matki – jako dane niezbędne przy pierwszym logowaniu. Dodatkowo wymagane jest stworzenie hasła, które razem z numerem PESEL posłuży do kolejnych logowań.
  • Odrębny tryb z wykorzystaniem adresu e-mail i zdefiniowaniem hasła dostępu. Ta metoda jest przeznaczona dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL, którzy 31 marca 2021 r. zamieszkiwali stale lub przebywali czasowo na terenie Polski.

 

Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania i ewentualnej korekcie danych wystarczy zatwierdzić formularz. Następnie wyświetli się pytanie o chęć udziału w loterii. Po potwierdzeniu zostanie wygenerowany unikatowy kod. Osoby, które chcą wziąć udział w loterii, powinny pobrać kod i zgłosić go na stronie loteria.spis.gov.pl między 22 kwietnia a 7 lipca 2021 r. W loterii mogą wziąć udział pełnoletnie osoby, które spiszą się przez Internet. 

Dostęp do aplikacji spisowej

Dostęp do danych w formularzu spisowym trwa przez 14 dni od pierwszego poprawnego zalogowania. Jeśli w aplikacji zaloguje się osoba przebywająca za granicą, uruchomiony zostanie specjalny scenariusz spisu, który będzie wymagał wypełnienia jedynie formularza indywidualnego. Warto pamiętać, że spis internetowy to najprostsza i najbezpieczniejsza metoda przekazania danych i realizacji obowiązku spisowego.

 

WIDEO: Rozmowa z dr. Dominikiem Rozkrutem, prezesem Głównego Urzędu Statystycznego

  

Inne metody spisu

Przez Internet spisać się można również w urzędach miast i gmin oraz wojewódzkich urzędach statystycznych na specjalnie przygotowanych w tym celu stanowiskach spisowych. Podkreślamy, że urzędy funkcjonują przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Można również spisać się, dzwoniąc na infolinię spisową obsługiwaną przez pracowników statystyki publicznej – 22 279 99 99*.

 

ZOBACZ: GUS: w 2020 r. internet najpopularniejszym źródłem informacji o COVID-19

 

Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie, będą kontaktowali się rachmistrzowie. W związku z sytuacją epidemiczną, do odwołania, wywiady rachmistrzów będą realizowane wyłącznie przez telefon. Rachmistrzowie będą dzwonić z  numeru: 22 828 88 88 oraz z numeru infolinii spisowej 22 279 99 99

 

 

O co zostaniemy zapytani?

Pytania zebrane są w ośmiu blokach tematycznych. Dotyczą między innymi stanu cywilnego, poziomu wykształcenia, wykonywanego zawodu oraz aktualnego miejsca zamieszkania. Kilka pytań ma charakter dobrowolny. Respondent może zaznaczyć opcję „nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Co ważne, Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 nie obejmuje tzw. danych wrażliwych dotyczących poglądów politycznych czy wielkości naszych dochodów.

Twoje dane są bezpieczne!

Wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość.

Więcej informacji na stronie spis.gov.pl

 

Artykuł powstał przy współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym

Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie