Szczepienie dzieci. Europejska Agencja Leków wydała zgodę na szczepienie 12-latków

Świat
Szczepienie dzieci. Europejska Agencja Leków wydała zgodę na szczepienie 12-latków
PAP/EPA/REHAN KHAN
Szczepienie osób w wieku 12-16 lat będzie to możliwe tak szybko, jak Polska otrzyma informację z EMA

Europejska Agencja Leków wyraziła zgodę na dopuszczenie do szczepienia dzieci od 12. roku życia. Nastolatkowie mają być szczepieni preparatem Pfizera. Na decyzję w tej sprawie czekał premier Mateusz Morawiecki, który informował, że uzależnia od niej dopuszczenie grupy 12-15 lat do szczepień.

- Komitet naukowy ds. produktów leczniczych stosowanych u ludzi zatwierdził wykorzystanie szczepionki Pfizer do szczepienia młodzieży w wieku 12-15 lat - powiedział podczas konferencji prasowej Marco Cavaleri dyrektor ds. szczepionek w Europejskiej Agencji Leków. 

 

Jak dodał decyzja ta zostanie przekazana Komisji Europejskiej, która wyda ostateczne zatwierdzenie. - Każdy kraj członkowski UE będzie mógł później podjąć decyzję, czy wykorzystywać tą szczepionkę do szczepień nastolatków, czy nie - przyznał. 

Dwie dawki szczepionki

Tak jak u innych grup wiekowych wymagane będą dwie dawki preparatu podane w odstępie co najmniej trzech tygodni. 

 

- Działania uboczne na badanej grupie nie były inne niż w grupie młodych dorosłych i nie budzą zastrzeżeń - podsumował przedstawiciel EMA. 

 

ZOBACZ: Rejestracja na szczepienia dla 16 i 17-latków. Co trzeba wiedzieć?

 

Jak przekazał przedstawiciel EMA szczepionka Pfizera może być przechowywana w lodówce przez 31 dni, co ma zapobiec marnowaniu szczepionek. 

 

Obecnie w Polsce możliwe jest szczepienie 16-latków. 

"Przygotowaliśmy pełną infrastrukturę"

Szczepienie osób w wieku 12-16 lat będzie możliwe tak szybko, jak otrzymamy informacje z Europejskiej Agencji Leków i będzie wystarczająca liczba dawek - poinformował w piątek na briefingu w miejscowości Całowanie (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Niemcy od czerwca będą szczepić 12-latków. Większość ekspertów sceptyczna

 

Premier pytany o szczepienie osób między 12 a 16 rokiem życie, odparł, że rząd czeka na informacje dotyczące pozwolenia na takie szczepienia i wraz z Radą Medyczną podejmie decyzje po otrzymaniu wszystkich informacji z Europejskiej Agencji Leków.

 

- Przygotowaliśmy w ramach Narodowego Programu Szczepień całą potrzebną infrastrukturę do takiego procesu. Jak tylko będzie on gotowy, to tak jak część 16, 17-latków zapisuje się na szczepienie, tak będzie to możliwe również dla osób jeszcze młodszych - dodał premier.

 

Dla porównania w Niemczech dzieci i młodzież od 12. roku życia będą mogły się zaszczepić przeciwko koronawirusowi od 7 czerwca, kiedy zniesione zostaną tam priorytety szczepień. Zostało to ogłoszone przez kanclerz Angelę Merkel w czwartek po konsultacjach z premierami krajów związkowych.

Co z ozdrowieńcami?

Na szczepienia w Polsce mogą zapisywać się już osoby od 16 roku życia. Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

 

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. 

msl/dsk/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie