Przeszła przez pole minowe. Ucieczka 16-latki z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej

Świat
Przeszła przez pole minowe. Ucieczka 16-latki z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej
AP/Associated Press/East News
Granica Ukrainy z terenami zajmowanymi przez tzw. Doniecką Republikę Ludową

16-latka, pokonując pole minowe, uciekła z samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej na teren kontrolowany przez Kijów - podało w piątek ukraińskie MSW.

Jak poinformowały ukraińskie służby, dziewczyna przyszła na linię rozgraniczenia między separatystyczną republiką a terytorium znajdującym się pod kontrolą Kijowa w czwartek ok. godz. 23. Ustalono, że nastolatka po spotkaniu ze znajomymi, świadomie przybyła na linię rozgraniczenia w okolicy miejscowości Werchniotorećke, pokonując pole minowe.

 

16-latka mieszka razem z opiekującą się nią babcią w opanowanej przez separatystów Gorłówce. Ukraiński MSW przekazało, że rodzice dziewczyna przebywają na zachodzie Ukrainy, a ona chciałaby mieszkać na terenie kontrolowanym przez Kijów.

"Jest pod opieką psychologów"

Do ustalenia wszystkich okoliczności nastolatka będzie przebywać w ośrodku pod kontrolą policji i opiekunów. "Jest pod opieką psychologów" - zapewniono w komunikacie.

 

ZOBACZ: W Donbasie masowo torturowani są jeńcy? "Nożem odcinał mi kawałki ciała"

 

Na linii rozgraniczenia po stronie ukraińskiej wszystkie punkty kontrolne są otwarte, ale codziennie ruch jest de facto tylko na jednym z nich - w Stanicy Ługańskiej - ponieważ reszta przejść jest zamknięta od strony separatystów.

 

Doniecka Republika Ludowa jest państwem nieuznawanym przez większość krajów, które istnieje na terenie części obwodu donieckiego Ukrainy. W maju 2014 roku, dzień po referendum niepodległościowym, DRL ogłosiła swoją suwerenność.  

kmd/grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie