Ukraina. Separatyści otworzyli ogień w Donbasie. Nie żyje trzech żołnierzy

Świat
Ukraina. Separatyści otworzyli ogień w Donbasie. Nie żyje trzech żołnierzy
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/DariuszSankowski
Prorosyjscy separatyści w sobotę osiem razy naruszyli zawieszenie broni

Prorosyjscy separatyści w sobotę osiem razy naruszyli zawieszenie broni, a we wrogim ostrzale zginął ukraiński żołnierz - poinformował tego dnia sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. To trzeci dzień z rzędu ze stratą wśród ukraińskich wojskowych.

Biuro prasowe sztabu przekazało, że w sobotę siły przeciwnika wykorzystywały zabronione przez porozumienia mińskie moździerze o kalibrze 82 mm oraz broń strzelecką, granatniki i wielkokalibrowe karabiny maszynowe. Wojska ukraińskie otworzyły ogień w odpowiedzi - zaznaczono.

 

W rezultacie sobotnich ostrzałów w pobliżu miejscowości Szumy zginął ukraiński wojskowy. To trzecia strata w ukraińskiej armii w ostatnich trzech dniach.

 

ZOBACZ: Kolejne złamanie rozejmu w Donbasie. Zginął ukraiński żołnierz

 

Od końca lipca 2020 w Donbasie obowiązuje porozumienie o całkowitym przerwaniu ognia między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami, które negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli w ramach tzw. grupy kontaktowej. Rozejm jest jednak naruszany. Media i eksperci zwracają uwagę, że sytuacja w Donbasie się zaostrza.

 

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

dsk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie