Henryk Samsonowicz nie żyje. Pierwszy minister edukacji III RP miał 91 lat

Polska
Henryk Samsonowicz nie żyje. Pierwszy minister edukacji III RP miał 91 lat
Bartosz KRUPA/East News
Prof. Henryk Samsonowicz zmarł wieku 91 lat

W piątek zmarł Henryk Samsonowicz, profesor historii związany z Uniwersytetem Warszawskim i minister edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W styczniu profesor skończył 91 lat.

O śmierci prof. Henryka Samsonowicza poinformował Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego. "Urodzony w 1930 roku Henryk Samsonowicz był wybitnym historykiem, znawcą historii średniowiecza i ważnym dla nas wszystkich człowiekiem Uniwersytetu. Żegnamy, Panie Profesorze" - napisano w oświadczeniu. Kondolencje bliskim profesora złożyło także Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

 

Henryk Samsonowicz był związany z Uniwersytetem Warszawskim

Henryk Samsonowicz był historykiem, specjalizował się w historii średniowiecznej. W drugiej połowie lat 70. był dziekanem Wydziału Historycznego, a następnie dyrektorem Instytutu Historii UW. Pełnił też funkcję eksperta ds. tematów historycznych w znanym teleturniej "Wielka Gra", a w 1975 roku organizował pierwszą edycję olimpiady historycznej.

 

W latach 1956-1982 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, z której został usunięty wkrótce po wprowadzeniu stanu wojennego. W 1980 roku zaangażował się w działalność NSZZ "Solidarność". Na fali nowego klimatu politycznego został mianowany rektorem Uniwersytetu Warszawskiego. Funkcję tę sprawował do 1982 roku. Prof. Samsonowicz był kawalerem Orderu Orła Białego.

 

Henryk Samsonowicz był pierwszym ministrem edukacji narodowej III RP

Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, a kiedy po pierwszych częściowo wolnych wyborach utworzony został rząd Tadeusza Mazowieckiego, Henryk Samsonowicz został pierwszym Ministrem Edukacji Narodowej. Jego kadencja na tym stanowisku przyniosła m.in. wprowadzenie lekcji religii do szkół oraz zmiana treści postkomunistycznych podręczników.

 

ZOBACZ: "Podejmował najtrudniejsze tematy polskiej historii" - prof. Samsonowicz o Wajdzie

 

Henryk Samsonowicz urodził się 23 stycznia 1930 roku w warszawskiej rodzinie o szlacheckich korzeniach, pieczętującej się herbem Samson. Jego ojcem był Jan Samsonowicz, odkrywca neolitycznych kopalni krzemienia w Krzemionkach Opatowskich oraz lubelskiego zagłębia węglowego, uczestnik wojny z bolszewikami. Matka, Henryka z Korwin Krukowskich, była absolwentką Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Uniwersytetu Petersburskiego, nauczycielką chemii i geografii w prestiżowym warszawskim Liceum im. Juliusza Słowackiego.

 

Jego starszy o osiem lat brat Andrzej Samsonowicz był żołnierzem Grup Szturmowych Szarych Szeregów. W Batalionie „Zośka” pod pseudonimem Książę walczył w Powstaniu Warszawskim. Zginął w nocy z 14 na 15 września na Czerniakowie.

"Niezrównany autorytet popularyzatora"

Uczestnicy wykładów i ćwiczeń uznawali prof. Samsonowicza za niezrównany autorytet i doskonałego popularyzatora historii. Prof. Michał Kopczyński z Instytutu Historii UW, który uczęszczał na seminaria profesora w 1983 r., tuż po zniesieniu stanu wojennego, wspominał: - Opowiadał nam o dziejach średniowiecznych Włoch, o Wenecji, freskach bizantyjskich. Kiedy mówił, że gdy będziemy w Wenecji, nie możemy ominąć Rawenny, na sali wybuchał śmiech. Dla nas była to wtedy abstrakcja, która jednak za kilka lat stała się rzeczywistością. To, czego się dowiedziałem w czasie studiów, doceniłem po latach jako historyk - wspominał Kopczyński.

 

ZOBACZ: Wenecja: szyby wokół bazyliki św. Marka mają chronić przed wysoką wodą. Nowatorski projekt

 

Mediewiści podkreślali jego umiejętność głębokiej analizy źródeł. - Prace naukowe prof. Samsonowicza są bardzo istotne dla historii późnego średniowiecza na Mazowszu. Pokazuje w nich chociażby małe, średniowieczne miasteczka, relacje między miastami i wsiami. Wiedza, którą ma prof. Samsonowicz, jest owocem ciężkiej i wieloletniej pracy w archiwach – mówił prof. Marek Barański z UW i UKSW.

Henryk Samsonowicz był inspiracją

Dodał, że wykłady i prace badacza były inspiracją do podejmowania własnych prac: - Prof. Samsonowicz zachęcił do poważnego uprawiania historii. Jego sposób prowadzenia wykładów był i jest nietuzinkową zdolnością, której nie da się nauczyć, po prostu trzeba ją mieć - powiedział.

 

 

Prof. Henryk Samsonowicz był autorem ok. 800 prac naukowych. Niektóre spośród nich mają status podręczników akademickich. Publikował też w czasopismach popularnonaukowych. Jego publikacje tłumaczone były na języki całej Europy.

pdb / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie