Nie żyje pedagog prof. Andrzej Janowski, były wiceminister, uczestnik Okrągłego Stołu

Polska
Nie żyje pedagog prof. Andrzej Janowski, były wiceminister, uczestnik Okrągłego Stołu
archiwum prywatne
Prof. Andrzej Janowski zmarł w wieku 85 lat

Nie żyje prof. Andrzej Janowski - wykładowca akademicki, pedagog, instruktor harcerski. Miał 85 lat. Był m.in. współtwórcą 1. Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Romualda Traugutta "Czarna Jedynka", a także wiceministrem edukacji w pierwszych latach III RP.

O śmierci prof. Andrzeja Janowskiego poinformował w mediach społecznościowych Piotr Naimski - działacz opozycji w okresie PRL, a obecnie pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

 

"W sierpniu 1965 r. Andrzej Janowski "Soda" kierował obozem wędrownym, który przesądził o moim związaniu się z Czarną Jedynką (1. Warszawską Drużyną Harcerzy im. Romualda Traugutta) "na śmierć i życie" - napisał Naimski.

 

ANDRZEJ JANOWSKI NIE ŻYJE! Można o nim pisać wiele: znakomity pedagog, jeden z najwybitniejszych instruktorów...

Opublikowany przez Niezależne Wydawnictwo Harcerskie Niedziela, 13 grudnia 2020

 

Współtwórca "Czarnej Jedynki"

 

Prof. Andrzej Janowski był nie tylko wykładowcą akademickim, który specjalizował się w zagadnieniach polityki edukacyjnej i teorii wychowania, ale także - jak czytamy w informacji, którą podało Niezależne Wydawnictwo Harcerskie - współtwórcą 1. Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Romualda Traugutta "Czarna Jedynka".

 

ZOBACZ: Zmarł John le Carré. Autor powieści szpiegowskich miał 89 lat

 

- Można o nim pisać wiele: znakomity pedagog, jeden z najwybitniejszych instruktorów harcerskich; współzałożyciel i drużynowy warszawskiej Czarnej Jedynki po roku 1956, twórca programu i komendant Akcji Warmia i Mazury, przewodniczący Niezależnego Ruchu Harcerskiego w 1981 roku; działacz "Solidarności" i przewodniczący Zespołu Oświaty Niezależnej w latach osiemdziesiątych - czytamy we wpisie Niezależnego Wydawnictwa Harcerskiego.

 

"Wychowawca. Harcmistrz. Przyjaciel"

 

Wydawnictwo przypomniało też, że Andrzej Janowski był uczestnikiem rozmów Okrągłego Stołu, wiceministrem edukacji w pierwszych latach III RP, jednym z fundatorów i przewodniczącym rady Fundacji Edukacja dla Demokracji, a także autorem wielu prac pedagogicznych i znakomitych książek harcerskich.

 

WIDEO: Nie żyje pedagog prof. Andrzej Janowski

  

 

- Można pisać i mówić o nim wiele a zawsze będzie zbyt mało. Andrzej Janowski "Soda"... Wychowawca. Harcmistrz. Przyjaciel - dodano

ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie