Francja. Publikowali wpisy zarzucające Chińczykom rozprzestrzenianie COVID-19. Sąd skazał studentów

Świat
Francja. Publikowali wpisy zarzucające Chińczykom rozprzestrzenianie COVID-19. Sąd skazał studentów
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Czwórka studentów skazana za tweety zarzucające Chińczykom rozprzestrzenianie COVID-19

Sąd w Paryżu uznał czwórkę francuskich studentów, którzy publikowali na Twitterze posty oskarżające Chińczyków o rozprzestrzenianie koronawirusa, za winnych publicznego znieważania o charakterze rasistowskim oraz podżegania do przestępstw.

Skazani w wieku od 19 do 24 lat w ramach kary mają opłacić honorarium prawnika osób, które wniosły pozew, oraz około 1000 euro w ramach zadośćuczynienia - przekazała paryska prokuratura stacji CNN.

 

ZOBACZ: Badanie ws. pochodzenia COVID-19. Biden zwrócił się do wywiadu, by "podwoił wysiłki"

 

Soc Lam, prawnik Stowarzyszenia Młodych Chińczyków we Francji oraz jeden z powodów, powiedział, że proces "zwrócił uwagę opinii publicznej oraz sędziów na zjawisko (wymierzonego w Azjatów rasizmu - PAP)oraz że trzeba położyć kres hejtowi".

 

Badanie przeprowadzone w maju ubiegłego roku przez francuski Narodowy Instytut Studiów Demograficznych wskazało, że pandemia koronawirusa "odsłoniła nowe oblicze antyazjatyckiego rasizmu w Francji". "Ta ksenofobia przenosi się poza media społecznościowe, gdzie rasistowskie komentarze oraz powielanie stereotypów jest powszechne, do przestrzeni publicznej, aż po werbalne i fizyczne ataki" - zauważono.

 

W raporcie przekazano też, że ataki na imigrantów chińskich w Paryżu są zróżnicowane. "Wielu z nich powiedziało, że czuje niechęć do noszenia maseczki ze strachu przed atakiem. Niektórzy unikają ich noszenia (...), inni je noszą, ale czują się przy tym nieswojo" - relacjonowano wypowiedzi badanych osób. Jedna z uczestniczek badania powiedziała, że ludzie wykrzykiwali za nią na ulicy "korona", zaś azjatyckie dzieci zgłaszały, że prześladowano je w szkole, m.in. nazywano je "wirusami". 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie