Pierwszy tweet założyciela Twittera sprzedany za blisko 3 mln dolarów

Świat
Pierwszy tweet założyciela Twittera sprzedany za blisko 3 mln dolarów
Pixabay
Tweet o treści "właśnie konfiguruję mojego twittera" został opublikowany 21 marca 2006 roku

Wystawiony na aukcję pierwszy wpis założyciela i szefa serwisu Twitter Jacka Dorseya został kupiony przez malezyjskiego biznesmana Sina Estaviego za równowartość 2,9 mln dolarów. Wiadomość została sprzedana jako token NFT - unikalny, niemożliwy do skopiowania zasób cyfrowy.

Tweet o treści "właśnie konfiguruję mojego twittera" został opublikowany 21 marca 2006 roku. Wiadomość licytowano w poniedziałek na platformie aukcyjnej Valuables. Za transakcję zapłacono kryptowalutą ether.

 

Dorsey zadeklarował, że zysk ze sprzedaży przeznaczy na pomoc ofiarom pandemii Covid-19 w Afryce.

 

"To nie jest tylko tweet!"

 

"To nie jest tylko tweet! Myślę, że po latach ludzie zdadzą sobie sprawę z prawdziwej wartości tego wpisu, tak jak było z obrazem Mona Lisa" - napisał na Twitterze nabywca wiadomości. Estavi jest właścicielem firmy Bridge Oracle działającej w obszarze technologii blockchain.

 

 

Wpis sprzedano jako token NFT, czyli unikalny, niemożliwy do skopiowania, zabezpieczany technologią blockchain certyfikat cyfrowy określający właściciela wirtualnego przedmiotu. Wiadomość będzie nadal widoczna na twitterowym profilu Dorseya, ale Estavi będzie właścicielem jej metadanych.

 

ZOBACZ: Rekordowa cena za obraz Banksy'ego będący hołdem dla służby zdrowia

 

W tym roku tokeny NFT, służące m.in. do kupowania cyfrowych dzieł sztuki, stały się niezwykle popularne - pisze portal BBC.

 

- Tak jak ludzie kupowali fizyczne pamiątki, teraz będą kupować tweety, posty i snapy, ponieważ chcą być blisko swoich ulubionych gwiazd - skomentowała dla BBC ekspertka od zmian w świecie cyfrowym Cathy Hackl. 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie