Nowy wariant koronawirusa w Brazylii. WHO nieoficjalnie: odporny na przeciwciała

Świat
Nowy wariant koronawirusa w Brazylii. WHO nieoficjalnie: odporny na przeciwciała
PAP/EPA/REHAN KHAN
Nowy wariant koronawirusa ma być odporny na przeciwciała po zachorowaniu

Wirusolodzy z Brazylii odkryli nowy wariant koronawirusa, który może pochodzić od groźnego szczepu z Manaus. Według powołującego się na WHO dziennika "El Mundo" nowy wariant jest odporny na przeciwciała pojawiające się po przejściu Covid-19.

Jak poinformowało w środę Brazylijskie Towarzystwo Wirusologii (SBV), występowanie nowego wariantu koronawirusa potwierdzono już na terenie 21 gmin stanu Sao Paulo, na południowym wschodzie kraju.

 

ZOBACZ: Niejasne pochodzenie Covid-19. USA chcą nowego śledztwa

 

Badacze wskazali, że prawdopodobnie nowy wariant pochodzi od szczepu odkrytego po raz pierwszy w położonym w Amazonii mieście Manaus. Od kilku miesięcy dziesiątkuje on brazylijską populację.

Brazylijski wariant koronawirusa odporny na przeciwciała

Tymczasem, jak ustalił dziennik "El Mundo" wśród ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nowy wariant zawiera mutację L452R związaną z większym potencjałem w zakażaniu ludzi.

 

"Ten nowy wariant koronawirusa odkryty w Sao Paulo jest odporny na przeciwciała" - napisał w środę "El Mundo".

 

Sao Paulo jest stanem najbardziej doświadczonym przez pandemię. Dotychczas zmarło tam na Covid-19 ponad 109 tys. osób, a zachorowało 3,2 mln. W skali całego kraju zanotowano 452 tys. ofiar śmiertelnych oraz 16,2 mln infekcji.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie