Sankcje dla Białorusi. PLL LOT zawiesza połączenia

Polska
Sankcje dla Białorusi. PLL LOT zawiesza połączenia
Polsat News/Archiwum
We wtorek połączenia z Białorusią zawiesiły Polskie Linie Lotnicze LOT

We wtorek loty zawiesiły PLL LOT. Wcześniej białoruskie linie lotnicze Belavia, białoruski narodowy przewoźnik, poinformowały we wtorek o odwołaniu lotów do stolic Wielkiej Brytanii i Francji od 25 maja do 30 października w związku z zakazem lotów, wprowadzonym przez te państwa. W poniedziałek ogłoszono zawieszenie lotów do Wilna.

- LOT zawiesił połączenia do Mińska i wyznaczył alternatywne trasy dla lotów odbywających się nad terytorium Białorusi - przekazał polski przewoźnik we wtorek rano.

 

Poinformowano, że LOT przygotowuje alternatywne scenariusze dla połączeń, które odbywają się nad terytorium Białorusi. Zapowiedziano również, że spółka będzie przekazywać na bieżąco informacje odnośnie podjętych decyzji.

 

Wcześniej loty zawiesił narodowy przewoźnik Białorusi, Belavia. "W związku z decyzją rządów Wielkiej Brytanii i Francji o zakazie lotów Bielavia do/z Wielkiej Brytanii i Francji jesteśmy zmuszeni do odwołania lotów do Londynu i Paryża od 25 maja do 30 października" - poinformowano w komunikacie, który przytacza agencja Interfax-Zachód.

 

Pasażerowie otrzymali możliwość zwrotu lub wymiany biletów. W poniedziałek Belavia poinformowała o odwołaniu lotów do Wilna (do 26 czerwca) w związku z decyzją Litwy o wprowadzeniu zakazu lotów.

Air France i KLM

Wcześniej podobne decyzje podjęły również linie lotnicze Air France i KLM.

 

"Air France przyjęły do wiadomości konkluzje Rady Europejskiej i w związku z tym zawieszają loty swoich samolotów w (białoruskiej) przestrzeni powietrznej do odwołania. Samoloty, które są już na trasie, będą miały zmienione plany lotów" - poinformował przewoźnik w oświadczeniu wydanym w nocy z poniedziałku na wtorek.

 

Przewoźnik KLM informował z kolei w poniedziałek, że będzie nadal latał nad terytorium Białorusi. Rzecznik holenderskiej linii powiedział wówczas, że po konsultacjach z rządem nie widzi powodu do wstrzymania lotów.

 

Premier Mark Rutte wezwał jednak po południu KLM do wstrzymania lotów. Zarząd linii wstrzymał po tym wezwaniu połączenia przez przestrzeń powietrzną Białorusi.

 

KLM lata z Amsterdamu do Rosji lub do destynacji na Dalekim Wschodzie. KLM latał również do Mińska sześć razy w tygodniu. Trzy razy w partnerstwie z białoruską Belavią i trzy razy w tygodniu przez Paryż w partnerstwie z Air France. KLM lata również nad Białorusią w drodze do Azji.

 

Unijne sankcje dla Białorusi 

 

Na poniedziałkowym szczycie przywódcy państw UE uzgodnili, że zostanie wprowadzony zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwienie im dostępu do portów lotniczych UE oraz zaapelowali do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

 

ZOBACZ: Merkel: tłumaczenia ws. przymusowego lądowania samolotu Ryanaira są niewiarygodne

 

Unijni liderzy wezwali Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego zbadania sprawy zmuszenia do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna.

 

Ukraina zawiesza loty 

 

"Od 00.00 26 maja Ukraina wstrzymuje połączenia lotnicze z Białorusią" - napisał ukraiński premier Denys Szmyhal we wtorek w komunikatorze Telegram. Ukraińskie linie lotnicze i samoloty będzie obejmował zakaz wykonywania lotów w przestrzeni powietrznej Białorusi - dodał. Na lotniskach państwowa straż graniczna ma przestać obsługiwać pasażerów, przybywających z Białorusi i zmierzających do tego kraju.

 

ZOBACZ: Są sankcje dla Białorusi za zatrzymanie samolotu Ryanaira. Decyzja szczytu Unii Europejskiej

 

"Sytuacja z przymusowym lądowaniem samolotu firmy Ryanair w Mińsku jest naruszeniem konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. Decyzja naszego rządu ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa lotów i pasażerów" - zaznaczył premier.

 

Opracowanie takiej decyzji polecił dzień wcześniej rządowi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak podkreśla ukraińska redakcja BBC, po zamknięciu połączeń lotniczych między Ukrainą i Rosją Mińsk był głównym punktem przesiadkowym wykorzystywanym podczas lotów między tymi dwoma krajami.

 

Wymuszenie lądowania w Mińsku

 

Samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku w niedzielę z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny. Mińsk odrzuca przy tym oskarżenia o zmuszenie maszyny do lądowania.

 

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za "ekstremistyczny". Zatrzymana została również jego partnerka, obywatelka Rosji Sofia Sapiega.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie