Zmiany w szczepieniach. Miliony dla gmin. Rząd o szczegółach

Polska
Zmiany w szczepieniach. Miliony dla gmin. Rząd o szczegółach
PAP/Marcin Obara
Do tej pory w Polsce wykonano prawie 18 mln szczepień, z czego ponad 5,5 mln osób przyjęło dwie dawki lub jednodawkowy preparat Johnson&Johnson

- Kończy się ten etap, kiedy dostępność szczepionek była dla nas największym problemem. Wyzwaniem coraz większym będzie przekonywanie Polaków do tego, aby się zaszczepić - powiedział Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej dot. szczepień. Szef KPRM zapowiedział start loterii Narodowego Programu Szczepień oraz możliwość przyjęcia drugiej dawki w dowolnym punkcie.

- Z badań wynika, że 70 proc. Polaków wyraża chęć zaszczepienia się - powiedział Michał Dworczyk.

 

- To jest cały czas niewystarczający, niesatysfakcjonujący odsetek, które tą chęć wyrażają - dodał.

 

Według informacji Michała Dworczyka, dziś osiągnięty zostanie poziom, kiedy w systemie zarejestrowało się 50 proc. Polaków. - Dynamika zapisów utrzymuje się, chociaż widzimy pewne trendy spadkowe, dlatego podejmujemy działania profrekwencyjne takie jak np, kampania "Ostatnia Prosta", której kulminacja przypadnie na początek czerwca oraz inne działania - przyznał. 

 

ZOBACZ: Szczepienie przeciwko COVID-19. Kraków częściowo wstrzymuje podawanie Moderny

 

- Kończy się ten etap, kiedy dostępność szczepionek była dla nas największym problemem. Wyzwaniem coraz większym będzie przekonywanie Polaków do tego, aby się zaszczepić. To wyzwanie jest dla nas wszystkich, ponadpolityczne, nie tylko dla rządu czy lekarzy, bo tylko zaszczepienie jak największej liczby osób zapewni nam zwycięstwo z koronawirusem - powiedział Dworczyk. 

Druga dawka w dowolnym punkcie

Jak poinformował szef KPRM Michał Dworczyk od 1 lipca będzie możliwe szczepienie drugą dawką w dowolnym punkcie. - Wiele osób zwracało uwagę na to, że zaszczepili się pierwszą dawką w jednym punkcie, chcieliby się zaszczepić drugą w innym. To było niemożliwe albo bardzo trudne. Teraz, co będzie istotne w okresie wakacyjnym, każdy będzie mógł się zaszczepić drugą dawką w dowolnym punkcie - przekazał. 

 

Michał Dworczyk poinformował, że samorządy będą kontaktować się z osobami 70+ i proponować szczepienie w domach. 

 

ZOBACZ: Piłkarze reprezentacji zaszczepieni. Wśród nich Robert Lewandowski

 

- Szczepienie zostanie zorganizowane przez zespół wyjazdowy, który dojedzie do takiej osoby. To będą zespoły oparte o OSP i PSP. Mamy deklarację, że te zespoły, które pomagały dowozić seniorów do punktów szczepień, będą jeździć z osobami, które wykonują szczepienia - powiedział Dworczyk.

 

Szef KPRM zapowiedział, że każda gmina otrzyma wsparcie w wysokości między 10 tys., a 40 tys. zł.  - Samorządy mogą wydać te pieniądze na sprawy organizacyjne, promocyjne, czy wszelkie inne, które są związane z tą akcją - dodał. 

Nagrody dla gmin

- Chcemy wprowadzić rodzaj pewnej rywalizacji. Dla 500 pierwszych gmin, które osiągną wskaźnik wyszczpienia mieszkańców powyżej 70 proc. 100 tys. zł do wydania na dowolny cel - przyznał Dworczyk. 

Według zapowiedzi rządu gminy z najwyższym wskaźnikiem szczepień otrzymają 1 mln zł. do wydania na dowolny cel. - W ujęciu byłego podziału terytorialnego, czyli podziału na 49 województw, każda gmina, która będzie miała najwyższy współczynnik w danym obszarze otrzyma 1 mln zł. Dodatkowe 2 mln zł. otrzyma gmina, która będzie miała najwyższy wynik w całej Polsce - skomentował. 

Szczepienia podczas imprez masowych

Rząd zapowiada, że od 15 czerwca, podczas imprez kulturalnych czy sportowych będzie możliwe zaszczepienie się w mobilnym punkcie szczepień, tak jak miało to miejsce w majówkę. 

 

- Przy organizacji większych imprez wojewodowie będą musieli ustalić kwestie zabezpieczenia punktów szczepień - powiedział Dworczyk. 

Loteria Narodowego Programu Szczepień

Od 1 lipca uruchomiona zostanie loteria realizowana przez Totalizator Sportowy, przy wsparciu spółek skarbu państwa. Każdy zaszczepiony będzie mógł wziąć udział w loterii. Co 2000 osoba przystępująca do loterii ma wygrać 500 zł, a każdy uczestnik loterii będzie miał 4 szanse na wygraną. 

 

W finale do wygrania będą dwie nagrody w wysokości 1 mln zł. oraz samochody hybrydowe. 

 

- Te nagrody są atrakcyjne. Wierzymy, że loteria pozytywnie wpłynie na zainteresowanie programem szczepień. Na te wszystkie działania, o których dziś mowa wydamy ponad 140 mln zł. To jest bardzo dużo pieniędzmi, ale to pieniądze przeznaczone na to, żeby jak najszybciej poradzić sobie z pandemią - skomentował. 

 

Prawie 18 mln szczepień 

 

Do tej pory w Polsce wykonano prawie 18 mln szczepień, z czego ponad 5,5 mln osób przyjęło dwie dawki lub jednodawkowy preparat Johnson&Johnson.

 

ZOBACZ: Ilu Polaków nie zamierza zaszczepić się przeciw COVID-19?

 

W ostatni czasie pojawiły się problemy z dostawami szczepionek od firmy AstraZeneca. Część osób, które zapisały się szczepienia tym preparatem na pierwszy termin , będą miały zmieniane terminy lub proponowane inne szczepionki.

 

Aktualnie szczepienia w Polsce dostępne są dla wszystkich chętnych, bez podziału na grupy wiekowe. Trwają także szczepienia dzieci w wieku od 16. do 17. roku życia. 

 

laf/luq//PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie