Opóźnione dostawy szczepionek. Nie dojedzie 800 tys. dawek

Polska
Opóźnione dostawy szczepionek. Nie dojedzie 800 tys. dawek
PAP/EPA/ADI WEDA
Kolejne opóźnienie dostawy szczepionek

- Otrzymaliśmy informację od firmy AstraZeneca, że 800 tysięcy szczepionek, które miały dojechać do Polski w tym tygodniu nie dojadą. Po raz kolejny AstraZeneca opóźnia dostawy. To będzie miało wpływ na funkcjonowanie części punktów szczepień - poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

- W Polsce mamy ponad 7 tysięcy punktów szczepień przeciwko COVID-19. Już teraz przepraszamy państwa za niedogodności, bo niektóre z osób będą miały przesunięte terminy szczepienia czy to pierwszą, czy drugą dawką. Jest to związane z kolejnym bardzo poważnym opóźnieniem - mówił Dworczyk. 

 

ZOBACZ: Prof. Gut: czeka nas pełzająca epidemia i wymieranie przeciwników szczepień

 

- Mam nadzieję, że za tydzień sytuacja zostanie unormowana. Jako, że jest to kolejna w ostatnich tygodniach i miesiącach sytuacja, że firma AstraZeneca zmienia termin dostawy albo zmniejsza liczbę dostarczanych szczepionek, zdecydowaliśmy, że w czerwcu będziemy kładli nacisk na szczepienia innymi preparatami niż AstraZeneca, po to, by pacjentów nie narażać na tego rodzaju sytuacje - zapewnił szef KPRM. 

 

Pytany o to, czy inni dostawcy też sygnalizują możliwość opóźnień, zaprzeczył.

 

- Pozostałe dostawy szczepionek w najbliższych dniach były i są realizowane bez zakłóceń. Pod koniec maja jest pierwsza, niemal dwukrotnie zwiększona, bo licząca ponad dwa miliony sztuk, dostawa szczepionek firmy Pfizer. Nie mamy żadnych sygnałów od pozostałych producentów o opóźnieniach - oświadczył Dworczyk.

18 mln szczepień

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował w niedzielę, że Polsce wykonano ponad 18 mln szczepień przeciw COVID-19.

 

W niedzielę na rządowych stronach podano, że w pełni zaszczepionych jest ponad 5,5 mln osób.

 

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

 

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. 

msl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie