Przewozili pszczoły w ciężarówce. Ponad pół miliona owadów zginęło

Świat
Przewozili pszczoły w ciężarówce. Ponad pół miliona owadów zginęło
Pixabay/JCastanoA
Ponad pół miliona pszczół zginęło w ciężarówce firmy kurierskiej

W ciężarówce skierowanej przez dystrybutora z Filadelfii do miejscowości w Nowej Anglii zginęła większość transportowanych w niej pszczół. Ponad pół miliona owadów pozostawiono w rozgrzanym samochodzie należącym do UPS. Przebywały niej przez kilka tygodni.

- Prawie wszystkie pszczoły mogły być uratowane, gdyby zadzwoniono do służb od razu - powiedziała była inspektor Departamentu Rolnictwa w Massachusetts Anita Deeley w rozmowie ze stacją CBS Boston. Kiedy wezwano pszczelarza było już za późno, by ratować transportowane pszczoły.

 

Owady wysłała firma Mann Lake Ltd., z Wilkes-Barre, do pszczelarzy w Nowej Anglii. Przedstawiciele przewoźnika UPS twierdzili, że pszczoły były w wadliwym opakowaniu i zostały zatrzymane na przedmieściach Bostonu w Shrewsbury.

 

ZOBACZ: Rój pszczół zaatakował 70-latka. Mężczyzna nie przeżył

 

"Współpracowaliśmy z klientem przez ostatnie kilka tygodni, podejmując wielokrotne próby kontaktów z lokalnymi pszczelarzami w celu zapewnienia bezpiecznego przeniesienia tych pszczół" - tłumaczył UPS.

 

- Najlepszą rzeczą, jaka mogłaby się zdarzyć, byłoby natychmiastowe wezwanie ratownika pszczół, który na miejscu zająłby się sprawą - zauważyła Deeley.

 

 

Wyjaśniła, że pszczoły mają w transporcie tylko tyle pożywienia, by przeżyć pudełkach przez kilka dni.

 

- Pszczoły miodne giną w naszym społeczeństwie. To naprawdę smutne, a także naprawdę rozczarowujące dla nowych pszczelarzy, którzy je zamówili pocztą i nie byli w stanie odebrać przesyłek - oceniła Deeley, która sama też jest pszczelarką.

 

ZOBACZ: Zostawił otwarte okno w samochodzie. Kilkanaście tysięcy pszczół wleciało do środka

 

Pszczelarz sprowadzony na ratunek podjął działania, aby przenieść i uwolnić ocalałe owady.

 

- Pszczoły są naprawdę łagodne, zwykle nie chcą użądlić. Spełniają ważną rolę: zapylają około jednej trzeciej produktów, które następnie spożywamy. Bez pszczół nie mielibyśmy większości owoców i warzyw, które trafiają na nasze stoły. Pszczoły są bardzo ważne dla naszego ekosystemu - zaznaczyła Anita Deeley.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie