Na przełomie maja i czerwca - kolejne luzowania obostrzeń związanych z COVID-19

Polska
Na przełomie maja i czerwca - kolejne luzowania obostrzeń związanych z COVID-19
pixabay/zdj. ilustracyjne
- Kierunek jest jeden, o ile nie będzie złych sygnałów dotyczących zakażeń, to kolejne kroki w luzowaniu są coraz bliżej - poinformował Niedzielski.

Kolejne kroki luzowania przepisów związanych z COVID-19 będą ogłoszone najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca - zapowiedział w piątek w rozmowie z Wirtualną Polską minister zdrowia Adam Niedzielski. Na wakacje większość aktywności będzie już przywrócona - dodał.

- Najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca poinformujemy o kolejnych krokach względem luzowania reguł bezpieczeństwa. Na dziś nie widzę przeszkód, by nie były to kolejne zmiany, czyli luzowanie reżimu sanitarnego w wielu miejscach i przywracanie działalności. Wiele osób sugeruje przyśpieszenie, ale w tym zakresie wolimy być ostrożni - powiedział w piątek Wirtualnej Polsce szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

 

ZOBACZ: Kina, teatry i filharmonie wznawiają działalność

 

Dodał, że jeżeli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, to po 5 czerwca aktywność będzie przywracana "wszędzie tam, gdzie jest jeszcze ograniczona".

"Kierunek jest jeden"

- Kierunek jest jeden, o ile nie będzie złych sygnałów dotyczących zakażeń, to kolejne kroki w luzowaniu są coraz bliżej - poinformował.

 

Niedzielski podkreślił jednak, że utrzymany zostanie nakaz noszenia maseczek wewnątrz tzw. przestrzeni wspólnych i wszędzie tam, gdzie nie można zachować dystansu.

 

Gdzie i jakie są ograniczenia?

 

29 maja wejdzie w życie ostatni etap luzowania obostrzeń ogłoszony w kwietniu przez ministra zdrowia. Wówczas znoszenie ograniczeń podzielono na 4 etapy, których wprowadzenie uzależniano od stanu epidemicznego. 

 

1 maja otwarte zostały obiekty sportowe na świeżym powietrzu. Od 15 maja wstęp na nie uzyskała publiczność do 25 proc. obłożenia obiektów. W tym sektorze na otwarcie wciąż czekają właściciele siłowni i klubów fitness. Od soboty będę mogli działać zgodnie z limitem 1 osoby na 15 m2.

 

Tego samego dnia kryte obiekty sportowe będę mogły działać w 50 proc. obłożeniu zarówno w przypadku widowni oraz sportowców. Do tej pory takie obiekty były czynne tylko dla zawodowców. 

 

W kolejnym etapie 4 maja otwarte ponownie zostały instytucje kultury i muzea z limitami odwiedzających. Kina i teatry wznowią działalność od 29 maja. Zajęta będzie mogła być połowa dostępnych miejsc. Już od 15 maja instytucje te mogą działać w plenerze, organizując występy na świeżym powietrzu.

 

Ograniczenia dla handlu zniesiono 4 maja. Ponownie klientów zaprosiły sklepy budowlane oraz galerie handlowe. W sklepach obowiązują limity osób, zależnie od ich powierzchni. Strefy restauracyjne w takich obiektach pozostają nieczynne.

 

8 maja gości przyjmować mogą hotele w limicie 50 proc. miejsc. Hotelarze udostępniają tylko nocleg, niedostępne są hotelowe restauracje, strefy wypoczynkowe i wellness&spa. 

 

15 maja odmrożenia doczekała branża gastronomiczna. Od północy otwarte zostały ogródki restauracyjne. Wciąż obowiązują limity 50 proc. zajętości oraz wymogi zachowania dystansu pomiędzy stolikami. Kolejne zmiany w tym sektorze gospodarki nastąpią 29 maja. Wówczas klienci będą mogli jeść wewnątrz lokali, ale wciąż z limitami osób i dystansem. 

 

Imprezy okolicznościowe, wesela, komunie, ceremonie rodzinne możliwe były w limicie do 25 osób od 15 maja. Od 29 maja limit osób wzrośnie do 50. Ponadto od 15 maja na takie wydarzenia można zapraszać dowolną liczbę osób zaszczepionych. 

 

Powrót uczniów do szkół został podzielny na 3 etapy. Do zajęć najpierw w formie hybrydowej, potem stacjonarnej wracały kolejne roczniki począwszy od najmłodszych klas. Wszyscy uczniowie do nauki stacjonarnej wrócą od 29 maja. 

 

Zdalne nauczanie prowadzą uczelnie wyższe, o których funkcjonowaniu decydują ich rektorzy. Część uczelni już ogłosiła, że nauka w kolejnym semestrze będzie prowadzona stacjonarnie. Taką decyzję podjął m.in Uniwersytet Warszawski, którego studenci do sal wykładowych mają wrócić w październiku. 

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie