Elbląg. Pogrzeb posła PiS Jerzego Wilka

Polska
Elbląg. Pogrzeb posła PiS Jerzego Wilka
fot. PAP/Adam Warżawa
Jerzy Wilk zmarł w niedzielę w wieku 66 lat po ciężkiej chorobie

Żegnamy człowieka, który szedł drogą trudną, w której trzeba było przełamywać wiele trudności, w której trzeba było często iść pod prąd - mówił w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas nabożeństwa pogrzebowego Jerzego Wilka w elbląskiej katedrze św. Mikołaja.

Uroczystości pogrzebowe posła PiS Jerzego Wilka, mają charakter państwowy. Nabożeństwo żałobne odprawiane jest w katedrze św. Mikołaja w Elblągu, ceremonia pogrzebowa odbędzie się bezpośrednio po mszy na cmentarzu komunalnym Elbląg - Agrykola.

 

ZOBACZ: Sejm uczcił pamięć zmarłego posła Jerzego Wilka. Posłowie odmówili modlitwę

 

Do katedry w Elblągu przybyli premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, a także wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

 

fot. PAP/Adam Warżawa

 

Są także szef olsztyńskiego okręgu PiS Jerzy Szmit, Adam Ołdakowski, który zastąpi Wilka w ławach sejmowych, wojewodowie pomorski i warmińsko-mazurski, posłowie PiS z regionu m.in. Leonard Krasulski, Wojciech Kossakowski i Robert Gontarz oraz parlamentarzyści PO senator Jerzy Wcisła i poseł Elżbieta Gelert, poseł Zbigniew Ziejewski z PSL.

 

Do katedry przyjechał też szef Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzykowski oraz wiceministrowie infrastruktury Marek Gróbarczyk i Grzegorz Witkowski, z którym poseł Wilk współpracował przy projekcie przekopu Mierzei Wiślanej. Wilk mocno angażował się w realizację tej inwestycji. W ceremonii uczestniczą poczty sztandarowe elbląskich szkół i lokalnych organizacji.

"Był człowiekiem, który robił to, co zapowiadał"

Prezes PiS przypominał działalność Jerzego Wilka w opozycji antykomunistycznej w okresie PRL oraz samorządową po 1989 r. Podkreślał zaangażowanie Wilka w działalność na rzecz niepełnosprawnych.

 

- Był człowiekiem, który robił to, co zapowiadał, który w trakcie kampanii z 2013 roku zapowiedział, że wiele rzeczy w Elblągu zmieni i wykonał ten program w 100 procentach. Zrobił wszystko, co zapowiedział - mówił Jarosław Kaczyński, nawiązując do wygranej kampanii w wyborach na prezydenta Elbląga.

 

- Był przy tym człowiekiem spokojnym, cichym, w jakieś mierze wycofanym, a łączył te cechy z energią, umiejętnością działania, umiejętnością doboru współpracowników, tym wszystkim, co buduje sukces, ale nie sukces osobisty, indywidualny, ale sukces zbiorowy - wspominał zmarłego posła prezes PiS.

"Niestrudzoną pracą, doświadczeniem oraz wiedzą służył PiS"

Wśród priorytetowych działań i propozycji zmarłego posła na rzecz regionu wymieniał kwestię przekopu Mierzei Wiślanej. Prezes Kaczyński podkreślał, że zmarły Jerzy Wilk zostanie zapamiętanych przez wszystkich, którzy "szli wraz z nim długą, przeszło 30-letnią drogą".

 

Szef klubu parlamentarnego PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki odczytał list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

 

Marszałek Sejmu w liście również przypominała drogę Jerzego Wilka od opozycji w okresie PRL-u przez działalność samorządową po pracę poselską. "W swoim życiu kierował się dobrem ojczyzny, jak również głęboką troską o człowieka" - napisała Witek. "Niestrudzoną pracą, doświadczeniem oraz wiedzą służył PiS, a przez lata jako samorządowiec swojemu rodzinnemu miasto" - dodała.

 

Marszałek Sejmu złożyła również wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego Jerzego Wilka.

"Należał do pokolenia »Solidarności«"

Prezydent Andrzej Duda w uznaniu działalności publicznej posła PiS Jerzego Wilka nadał mu pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odebrała wdowa po zmarłym.

 

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenie przekazał wdowie po pośle Wilku prezydencki minister Adam Kwiatkowski.

 

Kwiatkowski odczytał też list w imieniu prezydenta. Określono w nim zmarłego jako "gorącego patriotę, dobrego człowieka, który położył wielkie zasługi dla Rzeczpospolitej i swojego rodzinnego miasta Elbląga".

 

"Należał do pokolenia »Solidarności«, najważniejszą sprawą w jego publicznej służbie była zawsze wolna Polska, dla niej pracował" - napisał prezydent Duda w liście skierowanym do uczestników nabożeństwa pogrzebowego. 

 

Ze względów epidemiologicznych do katedry wpuszczone zostały wyłącznie osoby, które posiadają zaproszenia. Przed świątynią jest ustawiony telebim, na którym można oglądać transmisję.

 

Jerzy Wilk zmarł w niedzielę w wieku 66 lat po ciężkiej chorobie. Był wieloletnim samorządowcem, w latach 2013-2014 prezydentem Elbląga, posłem na Sejm RP VIII i IX kadencji. 

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie