Spotkanie Blinkena z Ławrowem. "Dobry początek"

Świat
Spotkanie Blinkena z Ławrowem. "Dobry początek"
Twitter/Anthony Blinken
Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken spotkał się w Reykjawiku z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem

Wyżsi urzędnicy Departamentu Stanu stwierdzili, że spotkanie Blinkena z Ławrowem nie było przełomowe, ale określili je jako "dobry początek" do pracy nad stosunkami między dwoma krajami w "nadchodzących tygodniach, miesiącach i latach"- Reuters.

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken spotkał się w Reykjawiku z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, i powiedział, że "nie jest tajemnicą, że mamy różnice", oraz że Waszyngton zareaguje na agresywne działania Rosji, ale świat byłby bezpieczniejszy, gdyby przywódcy dwóch krajów pracowali razem.

 

"Spotkałem się z Ławrowem, by sprawdzić, czy możliwe są stabilniejsze i bardziej przewidywalne relacje z Moskwą" - napisał Blinken na Twitterze po spotkaniu.

 

 

Ławrow, przemawiając podczas jego otwarcia powiedział, że Rosja i Stany Zjednoczone mają "poważne różnice", ale muszą współpracować "w dziedzinach, w których kolidują nasze interesy".

 

Ławrow powiedział po spotkaniu rosyjskim mediom państwowym, że rozmowy były "konstruktywne" i że Rosja jest gotowa do omawiania wszystkich kwestii między dwoma krajami "na zasadzie wzajemnego szacunku".

Spotkanie Biden-Putin?

Dwaj dyplomaci przygotują propozycje ewentualnego spotkania prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - powiedział Ławrow.

 

Urzędnicy Departamentu Stanu skierowali pytania dziennikarzy dotyczące spotkania prezydentów do Białego Domu, ale przyznali, że będzie ono tam omawiane w kontekście "stabilności strategicznej".

 

ZOBACZ: Joe Biden traci cierpliwość: już dość wygłupów, Izrael musi to zakończyć

 

Wyżsi urzędnicy Departamentu Stanu USA stwierdzili, że spotkanie nie było przełomowe, ale określili je jako „dobry początek” do pracy nad stosunkami między dwoma krajami w "nadchodzących tygodniach, miesiącach i latach".

 

Blinken powiedział, że Biden chce "przewidywalnych, stabilnych relacji z Rosją" i stwierdził, że oba kraje mogą współpracować w walce z pandemią koronawirusa, przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, radzeniu sobie z programami nuklearnymi Iranu i Korei Północnej oraz wojną w Afganistanie.

 

- Uważamy, że jest to dobre dla naszych obywateli, dla Rosjan i rzeczywiście dobre dla świata - powiedział Blinken.

Cyberbezpieczeństwo i obronność

Obaj ministrowie rozmawiali również o cyberbezpieczeństwie i ruchach wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, które spowodowały już w tym roku wzrost napięcia we wzajenmnych relacjach - powiedzieli dziennikarzom wyżsi urzędnicy Departamentu Stanu.

 

Środowe spotkanie, pierwsza osobista dyskusja na wysokim szczeblu między administracją Bidena a rosyjskim odpowiednikiem, trwało godzinę i 45 minut, dłużej niż przewidywano.

 

Blinken naciskał na Rosję, aby uwolniła obywateli USA Paula Whelana i Trevora Reeda, a także podniósł stan zdrowia zatrzymanego krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego - poinformowali amerykańscy urzędnicy.

 

ZOBACZ: Putin o relacjach z Polską. "Na zasadach równoprawności i nieingerowania"

 

W środę USA nałożyły sankcje na niektóre statki i podmioty zaangażowane w budowę rurociągu Nord Stream 2 , który miałby transportować rosyjski gaz do Niemiec, czemu sprzeciwia się przezydent Biden. Administracja zdecydowała jednak o odstąpieniu od sankcji nałożonych na firmę budującą gazociąg.

 

Po tej decyzji wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że zniesienie sankcji pomoże znormalizować relacje między Moskwą a Waszyngtonem.

 

Urzędnik Departamentu Stanu powiedział, że sprawa gazociągu pojawiła się podczas rozmów Blinkena z Ławrowem, ale nie była przedmiotem rozszerzonej dyskusji.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie