Rzymkowski zapowiada nowy przedmiot szkolny: historia XX i XXI wieku

Polska
Rzymkowski zapowiada nowy przedmiot szkolny: historia XX i XXI wieku
Polsat News
Nowy przedmiot miałby się skupiać na historii Polski XX i XXI wieku

Najprawdopodobniej od 1 września 2022 r. w szkołach średnich zafunkcjonuje obok dotychczasowej historii, nowy odrębny przedmiot: historia Polski XX i XXI wieku - poinformował w czwartek wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.

Wiceminister edukacji pytany był w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma-Dziewiąta" o zapowiedziane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w przedstawionym w sobotę programie Polski Ład, zwiększenie w szkołach średnich liczby godzin nauki historii.

Historia Polski XX i XXI wieku

- Chcemy po prostu skupić się w ramach odrębnego przedmiotu; najprawdopodobniej od 1 września 2022 r. ten przedmiot w szkołach ponadpodstawowych zafunkcjonuje - powiedział Rzymkowski. - Musimy się do tego po prostu dobrze przygotować, żeby nikt nie stawiał nam zarzutów, że program przygotowany jest na chybcika, nauczyciele nie są przygotowani - dodał.

 

ZOBACZ: Projekt podwyżki dla nauczycieli. "6 groszy więcej, oszczędności kosztem jakości pracy szkoły"

 

Wiceminister wyjaśnił, dlaczego ma to być odrębny przedmiot. - Chodzi o to, aby nie burzyć tej historii powszechnej, w której dzieje Polski, narodu polskiego są niezwykle istotne. Nie ma historii Stanów Zjednoczonych bez Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki, nie ma Wiosny Ludów w Europie bez udziału Polaków, nie ma wojen napoleońskich bez księcia Józefa Poniatowskiego. My Polacy uczestniczyliśmy w dziejach świata, chociażby obrona Europy przed Islamem pod koniec XVII wieku - słynna odsiecz wiedeńska króla Jana. To będzie utrzymane - powiedział.

 

- Chodzi przede wszystkim o najnowszą historię Polski, nazwijmy to: historię Polski XX i XXI wieku - poinformował wiceminister.

 

Jak mówił, jest to spełnienie postulatu podnoszonego przez wielu przede wszystkim młodych ludzi, którzy czują głód tej wiedzy. - Tej wiedzy niestety w szkole nie mogą się dowiedzieć z racji obiektywnych - brakuje czasu (...). Często historia kończy się na 1 września 1939 r., nawet często nie dochodzą do 17 września - zaznaczył Rzymkowski.

 

Unia Europejska "tworem niepraworządnym"

 

W sobotę podczas przedstawiania programu Polski Ład prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w szkołach średnich ma być wprowadzana nauka historii dwoma nurtami, tzn. historię powszechną i historię Polski. - Dla każdego z tych nurtów będzie przeznaczone dwie, trzy, może więcej godzin w ciągu tygodnia zajęć - wskazał. - Będzie to ogromna zmiana - podkreślił. Zapowiedział też wprowadzenia programów, które "pozwolą młodzieży szkolnej zapoznawać się z Polską i lokalnie i w skali ogólnopolskiej". 

 

Minister edukacji Przemysław Czarnek mówił we wtorek w Radiu Wrocław, że uczniowie będą ramach historii najnowszej będą uczyć się o wszystkich wydarzeniach, które mają niezwykłe znaczenie dla losów państwa polskiego.

 

- Wejście Polski do Unii Europejskiej, Traktat lizboński, funkcjonowanie Polski w ramach Unii Europejskiej, ewolucja Unii Europejskiej z tworu praworządnego na twór niepraworządny, bo dzisiaj jest tworem niepraworządnym, który nie przestrzega własnych ram prawnych. I to widzimy dokładnie. Również o tym się będą uczyć uczniowie, bo muszą poznać sytuację w której jesteśmy - powiedział Czarnek

pgo/zdr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie